Oslo – Zamjenica člana Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marijana Puljak sudjelovala je u ponedjeljak u radu konferencije Europske parlamentarne mreže za procjenu tehnologije (EPTA) s temom: "Umjetna inteligencija i demokracija". Zastupnica je konferenciji nazočila u ulozi zamjenice članice Odbora za kulturu, znanost, obrazovanje i medije PSVE-a.
Na konferenciji je predstavljeno izvješće "Umjetna inteligencija i demokracija" koje je izradila Europska parlamentarna mreža za tehnološku procjenu (EPTA). U izradi ovogodišnjeg izvješća sudjelovalo je 19 članova i pridruženih članova EPTA-e, a svaki od njih je dao jedinstven doprinos iz svoje zemlje.
U izvješću se navodi kako umjetna inteligencija (AI) utječe na mnoga područja, od kulture, pravosuđa i industrije do obrane, zdravstva i obrazovanja. Generativna umjetna inteligencija koja može stvarati tekst, slike i videozapise, predstavlja novu generaciju UI, jednostavniju za korištenje, ali i moćniju i potencijalno nepredvidljivu, navodi se u izvješću.
Sudionici konferencije raspravljali su o tri teme: umjetna inteligencija u političkim kampanjama i javnoj raspravi, umjetna inteligencija u parlamentima i javnom sektoru te kontrola i upravljanje umjetnom inteligencijom.
Zastupnica Marijana Puljak sudjelovala je u raspravi i istaknula kako se umjetne inteligencije ne treba pribojavati niti je potkopati prevelikom regulacijom. –Trebamo naučiti koristiti ove alate kako bismo bili brži, učinkovitiji i konkurentniji. Iako moramo biti oprezni zbog rizika, trebamo se koncentrirati na pozitivan utjecaj koji UI može imati – od poboljšanja javnih usluga do poticanja inovacija, rekla je zastupnica Puljak.
Dodala je kako umjetna inteligencija nudi konkretne prilike za rast gospodarstva, a zadatak je iskoristiti te prednosti kako bi se stvorila bolja budućnost za građane. –Optimistična sam za budućnost, jer vjerujem da nam nove tehnologije mogu pomoći unaprijediti naša društva, zaključila je zastupnica.
Ovogodišnja konferencija održana je u norveškom parlamentu Stortingetu, tijekom norveškog predsjedanja EPTA-om i okupila je predstavnike 27 parlamenata i međunarodnih organizacija.
Europska parlamentarna mreža za tehnološku procjenu (EPTA) pomaže parlamentima u istraživanju interakcija između znanosti, tehnologije i društva.