Zagreb – Voditeljica Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marijana Balić održala je u četvrtak sastanak s veleposlanikom Republike Turske Yavuzom Selimom Kiranom.
Dužnosnici su se složili oko toga da su Hrvatska i Turska prijateljske zemlje čemu pridonose, kako su istaknuli, i učestali posjeti na visokim razinama. Potvrdili su kako se dobri odnosi dviju država posebno ogledaju u učestaloj parlamentarnoj suradnji koju, kako su zaključili, treba i dalje poticati. Razmijenili su mišljenja o bilateralnim odnosima Hrvatske i Turske te o suradnji u okviru NATO-a i EU-a, prilikom čega je veleposlanik zahvalio na hrvatskoj potpori Turskoj u odnosima s Unijom. Izraženo je obostrano zadovoljstvo gospodarskim odnosima dviju država koji su, kako je naglašeno na sastanku, dobri i dinamični i kontinuirano se učvršćuju.
Zastupnica Balić istaknula je kako je Turska važan partner u promicanju stabilnosti i napretka regije jugoistočne Europe te dodala kako je jedan od glavnih vanjskopolitičkih prioriteta Hrvatske europski put zemalja Zapadnog Balkana. Upoznala je veleposlanika s ostalim prioritetima hrvatske vanjske politike, od kojih je, kao jedan od najvažnijih naglasila zaštitu prava hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini te ostvarivanje ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda u toj zemlji.
Govoreći o bilateralnim odnosima Hrvatske i Turske veleposlanik Kiran je posebno istaknuo želju turske strane da poveća opseg robne razmjene s Hrvatskom te općenito ojača gospodarsku suradnju, pri čemu je naglasio kako raste interes turskih kompanija za ulaganja u Hrvatskoj te zahvalio Vladi hrvatske na naporima koje čini u tom smislu.
Zastupnica Balić osvrnula se na izravna ulaganja naglasivši kako je hrvatska strana zainteresirana za turske investicije i da u tom području postoji znatan prostor za osnaživanje suradnje. Zaključno je istaknula kako hrvatska Vlada kontinuirano radi na poboljšanju investicijske klime i otklanjanju svih potencijalnih izazova za buduće ulagače.
U nastavku sastanka sugovornici su se složili oko potrebe obostranog angažmana na jačanju međusobnih odnosa na svim područjima, od turizma, obrazovanja, kulture do energetskog sektora. Naglasili su važnost privlačenja daljnjih investicija u svim područjima i produbljivanja odnosa u svim segmentima kao i daljnje poticanje razmjene posjeta, kako onih na najvišoj državnoj razini tako i onih radnih.