Zagreb – U organizaciji zastupnice Katarine Peović u petak je u Hrvatskome saboru održan okrugli stol "Kad stanovnici uđu u cipele DORH-a - zaustavljanje nezakonite sječe šume na Valkanama".
Na okruglom stolu su sudjelovali aktivisti i aktivistice koji su zaustavili nezakonitu sječu šume na Valkanama u Puli upozoravajući time da investitor nema dozvole za zahvat kojim je odlučio intervenirati u jedno od stanovnicima Pule drago mjesto, šumicu uz more, kako je istaknuto, mjesto gdje se Puležani i Puležanke svakodnevno odmaraju, šetaju, a ljeti kupaju.
Fažanska općinska vijećnica i aktivistica, pravnica, članica španjolske i engleske odvjetničke komore Lidija-Zulma Udovički Sanchez de Lozada izložila je genezu problema naglasivši kako je sječa počela iako investitor nije imao dozvolu za to. Također je upozorila na problem pogodovanja privatnom kapitalu od pretvorbe i privatizacije do danas te navela niz nepravilnosti i upitnih poteza aktualnog gradonačelnika u ovom konkretnom slučaju. Udovički Sanchez de Lozada je naglasila i važnost zakona koji se, kako je istaknula, ne poštuju i koji time ostaju samo “mrtvo slovo na papiru“, dok se javno dobro ugrožava i devastira. U izlaganju je govorila i o naporima i zalaganjima stanovništva u obrani javnog dobra, od provođenje referenduma do sadašnje obrane stabala na Valkanama te upozorila na to kako je to posao državnih institucija.
Stručnjakinja za ustavno pravo i odvjetnica Sandra Marković navela je niz prijava koje su uputili prema DORH-u, ali i drugim institucijama te rekla kako one ne reagiraju i da njihov posao rede stanovnici. Rekla je i kako je županijski DORH u ovom slučaju reagirao po potanju Zaštite na radu te se upitala kako bi Zagrepčani reagirali da krene sječa šume u Maksimiru.
Govoreći o nizu problema s kojima se pulski aktivisti susreću u radu, od Valkana do Kaštijuna, dugogodišnji pulski aktivist Boris Kapuralin upozorio je na to kako je sječa šume na Valkanama ogroman problem, ali i kako Kaštijun i način zbrinjavanja otpada u Puli predstavljaju potencijalnu “bombu” sličnoj onoj u Osijeku.–Nesnosan smrad koji se širi sa smetlišta upućuje na još dublji problem nepropisnog i potencijalno opasnog načina zbrinjavanja otpada, a veliko brdo otpada moglo bi se pretvoriti u 12 takvih brda, rekao je Kapuralin dodavši da su isti aktivisti su uključeni u nekoliko borbi za javno dobro i bolji život u Puli što za mnoge predstavlja organizacijski problem.
Nataša Medančić, pulska aktivistica koja je došla na sjednicu vijeća grada Pule i tamo građanskim neposluhom zaustavila sjednicu i progovorila o problemu nezakonite sječe stabala na Valkanama je upozorila na štetnu praksu da privatni interes ima prioritet kod gradske vlasti u odnosu na javni interes, te istaknula kako se takva praksa mora spriječiti.
Članica Radničke fronte i pulska aktivistica Dubravka Kovačević je iznijela iskustvo aktivistica i aktivista koji su svojim tijelima branili drveće od bagera istaknuvši kako se isti kretao vrlo blizu njihovih tijela i predstavljao ozbiljnu opasnost za njihovu sigurnost.– Aktiviste je pogodila situacija u kojoj se u sukob dovodi radnike i aktiviste, kao i djecu sportaše i aktiviste, jer ovdje nije riječ o pravom već iskonstruiranom sukobu kojeg ne treba biti, naglasila je Kovačević te dodala kako je u razgovoru s jednom starijom stanovnicom Pule imala priliku čuti da je ona u svojoj mladosti sadila upravo to drveće koje se sada ruši.
U nastavku rasprave aktivistica i stanovnica Pule Azra Šljivo je poručila kako problem bezakonja predstavlja mladima loš primjer, a umirovljeni bivši radnik brodogradilišta Uljanik, dugogodišnji aktivist i član Radničke fronte Enis Čaušević ukazao je na važnost suradnje i solidarnosti te zajedništva među radništvom i stanovništvom Pule. –Problemi radnika moraju biti prepoznati u lokalnoj zajednici, kao i što radništvo mora prepoznati da su napadi na javno dobro dio istog problema, a briga za prirodu, urbanizam, okoliš i radnička prava idu zajedno, rekao je Čaušević te upozorio na važnost Valkana i šume na Valkanama. Đejn Djaković, aktivistica i članica Radničke fronte je rekla kako se radovi na Valkanama nastavljaju iako se drveća za sad ne diraju.
Sudionici okruglog stola zajednički su se složili oko toga kako je potrebno nastaviti s aktivnostima i ne odustajati od zaštite šume na Valkanama.