Helsinki - Predsjednik Odbora za poljoprivredu Tomislav Panenić sudjelovao je na sastanku predsjednika parlamentarnih odbora za poljoprivredu koji je u okviru Parlamentarne dimenzije predsjedanja Finske Vijećem EU-a održan u Helsinkiju. Parlamentarci su raspravljali o reformskom paketu Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i utjecaju poljoprivrede na klimatske promjene.
- Zajednička poljoprivredna politika je kamen temeljac EU-a i pokretač europskih integracija, uvodno je istaknuo Matti Vanhanen, predsjednik finskog Parlamenta upozorivši kako ZPP i nadalje treba odgovarati izazovima vremena, a fokus ZPP-a treba biti usmjeren na osiguranje pravednog životnog standarda poljoprivrednika, kvaliteti hrane i njenoj cjenovnoj dostupnosti.
- U Višegodišnjem financijskom okviru za provedbu ZPP-a predloženo je 365 bilijuna EUR-a, a ZPP će se bazirati na rezultatima, znanju, korištenju inovacija, pojednostavljenju, fleksibilnosti, kružnom gospodarstvu, bioekonomiji, povećanoj okolišnoj ambiciji, generacijskoj i obnovi ruralnih područja nakon 2020. godine, podsjetio je Jerzy Plewa (DG AGRI) upozorivši kako ZPP treba promatrati kao dio rješenja i osigurati joj alate kojima će moći odgovoriti na buduće izazove.
Pekka Pesonen (COPA) osnovnim izazovima za buduću Zajedničku poljoprivrednu politiku smatra osiguranje dovoljnog iznosa proračunskih sredstava, BREXIT i što žurniji dogovor oko spornih pitanja reformskog paketa. Kazao je kako je za osiguranje prihvatljivosti predložene okolišne i klimatske ambicije potrebna kompenzacija, a važan je i balans elemenata uvjetovanosti europskog i vanjskih tržišta.
Većina sudionika sastanka je zbog utjecaja na smanjenje konkurentnosti poljoprivrednog sektora izrazila nezadovoljstvo prijedlogom smanjenja proračuna za ZPP i upozorila kako je okolišnu i klimatsku ambiciju predloženog ZPP-a potrebno primjereno kompenzirati. Upozoreno je na problem dvostrukih standarda vezanih uz trgovinski sporazum između EU-a i zemalja Mercosura i istaknuto kako bi trgovinska politika Unije trebala biti usklađena s ZPP-om i u liberalizaciji tržišta usmjerena prema zaštiti interesa država članica EU-a.
Predstavnici mlađih država članica upozorili su na važnost osiguravanja uvjeta za izjednačavanje prava na potpore. Garancija očuvanja ruralnih područja je očuvanje malih poljoprivrednih proizvođača, a dodatni napor potrebno je uložiti u očuvanje biljnog i stočnog genetskog potencijala. Bioraznolikost je u osnovi poljoprivredne proizvodnje, a usvajanje novoga okvira ZPP-a potrebno je promatrati i u odnosu na usvajanje nove europske Strategije o bioraznolikosti, istaknuto je u raspravi.
- Reformski prijedlog ZPP-a usmjeren prema rezultatima i učinkovitosti zahtijeva promjenu u načinu ponašanja poljoprivrednika i provedbenih tijela, pa je državama članicama potrebno osigurati više fleksibilnosti za njegovu provedbu, uvažiti regionalne specifičnosti, uzeti u obzir različite strukture tržišta unutar Europske unije i osigurati jasne, nedvosmislene mehanizme za upravljanje politikom, istaknuo je u raspravi Tomislav Panenić.