Predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk primio norveškog veleposlanika Arnea Sannesa Bjørnstada

Zagreb – Predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk primio je u četvrtak veleposlanika Kraljevine Norveške u Hrvatskoj Arnea Sannesa Bjørnstada.

Oba sugovornika izrazila su zadovoljstvo vrlo dobrim odnosima dviju država koji se temelje na uzajamnom poštovanju i razumijevanju. Govoreći o diplomatskim odnosima koji traju 33 godine kazali su kako u posljednje vrijeme bilježe kontinuiran napredak.

-Hrvatska i Norveška, iako zemljopisno udaljene, imaju puno zajedničkih tema oko kojih mogu surađivati i dodatno razvijati svoje odnose, kazao je veleposlanik Sannes Bjørnstad. Dodao je kako duga i bogato razvijena morsku obala, izlaz na otvoreno more i brojno otočje kojima obje zemlje raspolažu predstavljaju poveznicu i priliku za prenošenje iskustava i razvijanje odnosa u području obrane, sigurnosti, pomorstva i brodogradnje. – Bogata iskustva Norveške u upravljanju udaljenim područjima na sjeveru, razvijeni tehnološki sustavi za proučavanje podmorja, brodogradnja, primjena telemedicine i slično mogu pomoći Hrvatskoj, naglasio je veleposlanik.

U kontekstu obrambene suradnje predsjednik Odbora Bauk naveo je kako su Hrvatska i Norveška do sada puno surađivale oko pitanja obalne straže te da je prilikom razvoja Hrvatske obalne straže u značajnoj mjeri korišten norveški model. U okviru aktualnih rasprava o sustavu obrane i najava o potrebi uvođenja redovnog služenja vojnog roka u Hrvatskoj, kao i u svezi reguliranja ovlasti vrhovnog vojnog zapovjednika, predsjednik Odbora Bauk iskazao je interes u pogledu ustaljenih procedura i modela koji se primjenjuje u  Norveškoj po tim pitanjima. U svjetlu nedavno održanih izbora za Predsjednika Republike Hrvatske, upoznao je veleposlanika kako je kao predsjednik Odbora za obranu u svoje ime uputio čestitku izabranom predsjedniku. Kao specifičnu ovlast Odbora za obranu Bauk je naveo kako Odbor razmatra pitanja javne nabave za potrebe obrane te da u većini slučajeva odluke donosi konsenzusom.

Među brojnim temama sugovornici su razmijenili mišljenja i o pitanju europske perspektive država zapadnog Balkana, geopolitičkim zbivanjima i sigurnosnim izazovima koje oni predstavljaju za budućnost Europske unije.

Zaključno je ocijenjeno kako postoje brojni prioriteti i zajednički interesi koji otvaraju vrata za dodatno povezivanje i osnaživanje bilateralnih odnosa između Hrvatske i Norveške.