Predsjednik Izvršnog odbora Nacionalne grupe Hrvatskoga sabora pri Interparlamentarnoj uniji Saša Đujić sudjelovao na seminaru o pitanjima rodne nejednakosti

Zagreb - Zastupnik Saša Đujić, predsjednik Izvršnog odbora Nacionalne grupe Hrvatskog sabora pri Interparlamentarnoj uniji, sudjelovao je na webinaru koji su zajednički organizirali IPU, UN-ova ekonomska i socijalna komisija za Aziju i Pacifik (UNESCAP) te UN-ova Gospodarska komisija za Europu (UNECE).

Tema seminara bila je „Ulaganje u snažne sustave javnog zdravstva i skrbi: rješavanje pitanja rodne nejednakosti“. Raspravljalo se o primjerima neravnopravnosti kao što su nejednakost plaća, nepriznavanje doprinosa društvu, nemogućnost pristupa dostojnim poslovima i dr. Ti su problemi izraženi u nejednakim omjerima diljem svijeta, a njihovo je rješavanje dio procesa ostvarivanja ciljeva održivog razvoja.

Cai Cai iz UNESCAP-a izvijestila je da u Aziji žene troše dva puta više vremena na održavanje domaćinstva nego muškarci što pojačava rodnu nejednakost. Naglasila je da je potrebno više ulagati u kvalitetan sustav brige o djeci jer se na taj način stvaraju radna mjesta te pridonosi rastu BDP-a.

Izvršna direktorica Međunarodnog centra za istraživanje žena (ICRW) Padma Deosthali rekla je da u njenoj zemlji, Indiji, postoji institucionalno favoriziranje zapošljavanja muškaraca te da je u zdravstvenom sustavu izražena nejednakost u plaćama između muškaraca i žena. Taj je sustav istovremeno ovisan o dobrovoljnom radu žena kojima pri tome nisu zagarantirana radna prava.

Silvia Dinica, bivša rumunjska senatorica, ocijenila je da se danas susrećemo s krajnje fragmentiranom političkom scenom koja ne pruža pravu potporu ostvarivanju ciljeva održivog razvoja. Dodala je da je danas teško naći političku većinu u parlamentima koja bi provela ono što je usvojeno u zakonodavnom procesu.

Regionalna tajnica Public Service Internationala za Aziju i Pacifik Kate Lappin istaknula je da je rodna neravnopravnost manja ako su zaposlene žene organizirane u sindikate te pozvala na njihovo sindikalno organiziranje.

Sudionice webinara su u svojim izlaganjima zaključile da je postizanje ciljeva održivog razvoja u aspektu rodne neravnopravnosti u zdravstvenom sustavu, kao i općenito, udaljenije nego prije nekoliko godina.