Marakeš – Predsjednica Izvršnog odbora Nacionalne grupe Hrvatskoga sabora pri Interparlamentarnoj uniji Natalija Martinčević sudjelovala je na Međuparlamentarnoj konferenciji o međuvjerskom dijalogu koja je održana od 13. do 15. lipnja. Na konferenciji se raspravljalo o dijalogu između pripadnika različitih religija te zajamčenim slobodama pripadnika raznih vjeroispovijesti unutar njihovih nacionalnih država s ciljem postizanja boljeg razumijevanja i trajnijeg mira u svijetu.
Konferenciju su suorganizirali Interparlamentarna unija (IPU), Parlament Maroka u suradnji s Religijama za mir (Religions For Peace) te uz potporu Saveza civilizacija Ujedinjenih naroda i marokanske Mohammadia lige. Na konferenciji je sudjelovalo sedamstotinjak sudionika, od čega oko četiristotinjak parlamentaraca te predstavnika religijskih zajednica i organizacija i civilnog društva.
Sudionicima se uvodno obratio Kralj Maroka Muhamed VI., koji je u svom obraćanju naglasio da se čovječanstvo suočava s brojnim krizama od političkih, ekonomskih, sanitarnih i drugih, ali istovremeno ima i odlučnost da se suoči s njima i krene u njihovo rješavanje.
Predsjednik IPU Duarte Pacheco u uvodnom obraćanju je također upozorio kako je svijet u stanju kontinuirane krize, jer je, kako je istaknuo, tek izašao iz pandemije da bi se suočio s kroničnim nedostatkom solidarnosti među zemljama, ali i s drugim izazovima, posebno istaknuvši ugroženost vladavine prava u svijetu.
Zastupnica Martinčević je za vrijeme glavne rasprave imala izlaganje o hrvatskim iskustvima i zakonodavnim rješenjima o međuvjerskom dijalogu i zajamčenim slobodama pripadnika raznih vjeroispovijesti. Naglasak je stavila na položaj pripadnika islamske vjeroispovijesti u Hrvatskoj koji su, kako je rekla, potpuno integrirani u hrvatski nacionalni korpus. S ponosom je istaknula da je islam priznat kao tradicionalna religija u Hrvatskoj još 1916. godine i to upravo od Hrvatskoga sabora. –Ta je velika obljetnica obilježena pod pokroviteljstvom hrvatske Vlade 2016. godine, rekla je Martinčević te podsjetila i na veliku Konferenciju o međureligijskom i multietničkom dijalogu održanu u okviru hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a 2020. godine.
Predstavljena hrvatska iskustva pozdravljena su s velikim odobravanjem, posebno od strane izaslanstava zemalja s većinskim islamskim stanovništvom, koji su i čestitali zastupnici Martinčević na izlaganju, ali i na ustavnim i zakonodavnim rješenjima Hrvatske kada je riječ o provođenju uspješne prakse u postizanju tolerantnog društva i potpune uključenosti pripadnika manjinskih vjeroispovijesti.