Zagreb - Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir susrela se u petak u Hrvatskom saboru s veleposlanicom Nizozemske u Republici Hrvatskoj Charlotte Van Baak.
Sudionice sastanaka razmijenile su mišljenja o mogućnostima unaprjeđenja bilateralne suradnje između dviju država te potencijalima suradnje na međuparlamentarnoj razini u segmentu poljoprivrede, ruralnog razvoja, održivog turizma, znanosti i inovacija. Uz izazove koje klimatske promjene i geopolitička kretanja te pojačana zelena ambicija EU stavljaju pred europske poljoprivrednike u primjeni Zajedničke poljoprivredne politike, razgovaralo se i o proširenju EU-a s naglaskom na Bosnu i Hercegovinu, očuvanju europskih vrijednosti i sigurnosnu situaciju.
Rečeno je kako se poljoprivreda Nizozemske i Hrvatske razlikuje u svojoj strukturi i načinu proizvodnje, i dok je Hrvatska poljoprivreda bazirana na malim OPG-ima i održivim metodama proizvodnje, nizozemska poljoprivreda u značajnoj mjeri koristi inovacije i tehnologiju, ima visoku produktivnost i konkurentnost te je izvozno orijentirana.
- Hrvatski poljoprivrednici koriste manje umjetnih gnojiva, antimikrobnih sredstava i pesticida od europskog prosjeka, pa nam je zbog toga važno da se uravnoteže europske politike i da se prepozna doprinos koji je svaka od država članica već dala u postizanju ciljeva održivosti i ispunjenju zelene ambicije, umjesto da se pred sve stavljaju jednaki ciljevi, rekla je Marijana Petir.
Dodala je kako je hrvatska poljoprivreda bazirana na održivim principima te da je ravnoteža poljoprivrednika s prirodom u Hrvatskoj način života, no da je isto tako u poljoprivredne procese više uključiti znanstvenu zajednicu kako bi kroz inovacije i razvoj stvorili otpornost hrvatske poljoprivrede na klimatske promjene te povećali samodostatnost u proizvodnji hrane, vodeći i dalje brigu o socijalnoj, ekološkoj i gospodarskoj komponenti poljoprivredne proizvodnje. Petir je podsjetila i na aktivnosti koje je Odbor za poljoprivredu poduzimao s ciljem udruživanja poljoprivrednika, poticanja korištenja kratkih lanaca opskrbe hranom i promicanju GMO-free koncepta na Alpe-Adria-Dunav području.
- Nizozemska ima velika iskustva u primjeni pametnih tehnoloških rješenja u poljoprivrednoj proizvodnji, no iskustva koja Republika Hrvatska ima u očuvanju prirodnih resursa i zaštiti bioraznolikosti mogu biti itekako korisna i o njima treba razgovarati, rekla je Charlotte Van Baak i dodala kako hrvatski kupci prepoznaju značaj lokalno proizvedenih, domaćih proizvoda, pa time daju i potporu domaćoj proizvodnji, što je izuzetno važno. Veleposlanica je istaknula kako Nizozemska ima vrijedna iskustva u području poljoprivredne proizvodnje u staklenicima, agrologistici, ekološkoj poljoprivredi i inovacijama u poljoprivredi, a njihovo Sveučilište u Wageningenu svjetski je lider u prirodnim znanosti i istraživanjima u poljoprivredi, što predstavlja potencijal bilateralne suradnje.
Iako se hrvatski i nizozemski poljoprivredno-prehrambeni sektor susreću s različitim izazovima, ciljevi vezani uz sigurnost opskrbe hranom, samodostatnost u proizvodnji i održivost poljoprivredne proizvodnje su isti, pa su se u tom smislu sudionice sastanka usuglasile o potrebi nastavka daljnje suradnje i razmjene iskustava.