Benkovac - Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora Marijana Petir otvorila je u subotu 24. izbor za najuzorniju hrvatsku seosku ženu kojom je prigodom kazala: „Sve kandidatkinje koje sudjeluju na izboru za najuzorniju hrvatsku seosku ženu su kroz svoj život i rad pokazale da su vrijedne, marljive, radišne, da čuvaju tradicionalne vrijednosti i baštinu hrvatskog naroda te svima mogu biti uzor. Za mene su sve pobjednice!“ Izbor je organizirala udruga Uzorne seoske žene u Benkovcu iz kojeg dolazi prošlogodišnja pobjednica, Marina Šunić.
Na manifestaciji je sudjelovala i predsjednica saborskoga Odbora za znanost, obrazovanje i kulturu Vesna Bedeković.
Odbor za poljoprivredu Hrvatskog sabora bio je pokrovitelj ove manifestacije kojoj je cilj promicati trud i rad vrijednih seoskih žena. - Svake godine imamo priliku vidjeti žene koje ruše predrasude i aktivno sudjeluju u različitim područjima. Sudionice izbora često su uspješne poduzetnice, profesorice glazbe, poljoprivredne inženjerke, kao i aktivne članice vatrogastva i humanitarnih udruga. One dolaze iz svih dijelova Hrvatske, od sjevera do juga, i predstavljaju ponos svojih županija svojom kreativnošću, radom i poduzetništvom., rekla je Katica Jerleković, predsjednica udruge Uzorne seoske žene, posebno zahvalivši zastupnici Petir za njenu dugogodišnju podršku ovoj manifestaciji i svim ruralnim ženama.
Za titulu Najuzornije hrvatske seoske žene natjecalo se 16 žena iz cijele Hrvatske, a žiri je odlučio da je pobjednica Aleksandra Berić iz Brodsko-posavske županije, dok je prva pratilja Dijana Matuzalem iz Virovitičko-podravske županije, a druga Ivana Golenko iz Međimurske županije.
Marijana Petir ovom je prigodom predstavila aktivnosti koje Odbor za poljoprivredu provodi kako bi se unaprijedio položaj žena na selu, vrednovala njihova multifunkcionalna uloga i dala podrška njihovim projektima. - Danas je na čelu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava 30 posto žena, a naš je cilj ohrabriti i podržati što više žena da se odvaže baviti poljoprivredom, jer ako žena odluči živjeti na selu, onda će i cijela obitelj živjeti na selu, što je preduvjet kako bi postigli generacijsku obnovu poljoprivrede i zaustavili depopulaciju hrvatskog sela, rekla je Petir i zahvalila seoskim ženama što su sačuvale jezik, nošnju, pjesmu, kulturu, identitet i vjeru hrvatskog naroda, što za nas proizvode hranu, čuvaju hrvatski prostor i naše vrijednosti.