Bruxelles – Predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković sudjelovala je na međuparlamentarnom sastanku odbora o europskom građanskom obrazovanju, u organizaciji Odbora za kulturu i obrazovanje (CULT) Europskoga parlamenta.
Na sastanku, kojim je predsjedala Sabine Verheyen, predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje Europskoga parlamenta, sudjelovali su zastupnici nacionalnih parlamenata država članica EU-a, predstavnici Europske komisije, UNESCO-a i Vijeća Europe. Sudionici su razmijenili mišljenja o trenutačnom stanju građanskog obrazovanja u Europi, najboljim praksama europskog građanskog odgoja u nacionalnom i europskom kontekstu i njegovom utjecaju na mlade. Drugi dan sastanka bio je posvećen važnosti europskog građanstva uoči izbora za Europski parlament 2024. godine.
Bedeković je u svojem govoru istaknula da je današnje društvo obilježeno brojnim izazovima koji mijenjaju živote europskih građana te ukazala na obrazovanje kao jedan od najbitnijih čimbenika formiranja budućih europskih građana kao punopravnih članica i članova europskog društva te kao ključnog čimbenika međusobnog razumijevanja, interkulturalnog dijaloga i solidarnosti. - Upravo stoga pred obrazovanjem stoje brojni izazovi, osobito oni koji su povezani s očekivanjima koje današnje društvo stavlja pred obrazovni sustav i zahtjevima da osposobi najmlađe generacije, ali i osnaži društvo u cjelini kako bi svaki građanin aktivno njegovao zajedničke europske vrijednosti i sudjelovao u izgradnji pravičnog i demokratskog društva Europske unije, naglasila je Bedeković.
Obzirom da se od obrazovanja očekuje da izravno doprinosi promicanju demokratskog građanstva kroz informiranje, osvještavanje, učenje, razvoj vještina i stavova za izgradnju opće kulture ljudskih prava, promicanje demokratskih vrijednosti i vladavine prava, Bedeković je ustvrdila da je obrazovanje za demokratsko građanstvo potrebno temeljiti na aktivnom i participativnom učenju i na poučavanju usmjerenom na učenike, a osnovna pretpostavka djelotvornosti i postizanja ciljeva obrazovanja za demokratsko građanstvo je sinergija europskih inicijativa i strategija vezanih uz jačanje zajedničkih europskih vrijednosti, demokratskog građanstva i znanja o Europskoj uniji. - Napori država članica da promoviraju učenje za demokratsko građanstvo kao i nove aktivnosti i projekti koji su usmjereni na ovu temu svakako će osnažiti građane Europske unije, ali i Uniju u cjelini te doprinijeti otpornosti i uspješnom suočavanju sa sadašnjim i budućim izazovima, podcrtala je.
U svojem obraćanju Bedeković je zahvalila Španjolskoj na odabiru promicanja europskih vrijednosti i demokratskog građanstva kao jedne od prioritetnih tema predsjedanja Vijećem EU-a i podsjetila da je obrazovanje za europsko građanstvo dodatno osnaženo i na Vijeću ministara obrazovanja koje je održano 23. studenoga 2023. godine u Bruxellesu, a na kome su potvrđeni Zaključci o doprinosu obrazovanja i osposobljavanja jačanju zajedničkih europskih vrijednosti i demokratskog građanstva, koje je podržala i Republika Hrvatska.
- Usprkos tome da je obrazovanje za demokratsko građanstvo postalo dio obrazovne politike i nastavnih planova i programa u državama članicama Europske unije, a posljednjih je godina postaje sve vidljivije i značajnije u obrazovnim politikama EU-a i država članica, ipak gotovo polovica zemalja EU-a nema propise ili preporuke o razvoju kompetencija građanskog obrazovanja učitelja kroz početno osposobljavanje nastavnika, zaključno je iznijela Bedeković.