Zagreb - Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Mato Arlović primio je u radni posjet Iana Mitchella, voditelja misije OESS-a za promatranje izbora. Predstojeći parlamentarni izbori u Hrvatskoj bili su tema ovog razgovora, kojeg su gosti započeli obrazloženjem kako je cilj njihove misije uvidjeti ispunjava li naša zemlja europske standarde na tom polju. Posebno su se osvrnuli na preporuke OESS-a nakon izbora 2000. godine te zamolili potpredsjednika Arlovića za kratak pregled onoga što je Hrvatska uvažila za ove izbore od navedenoga.
Izmijenjen je izborni zakon u dijelu koji govori o promatranju izbora od strane nevladinih udruga te u dijelu koji se odnosi na nacionalne manjine sukladno Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina, pojasnio je Arlović. Mitchell se potom osvrnuo na pitanja Državnog izbornog povjerenstva, registracije birača te evidencija nacionalnih manjina sukladno novom Zakonu o osobnoj iskaznici koji ne sadrži JMBG.
Zanimalo ga je zašto Izborno povjerenstvo nije stalno tijelo te može li se još uvijek ostvariti registracija birača. Potpredsjednik Arlović je odgovorio da Hrvatska zbog štednje financijskih sredstava nema Državno izborno povjerenstvo kao stalno tijelo budući da ono nakon objave rezultata izbora četiri godine ne bi imalo što raditi. Što se registracije tiče, rekao je da se ona i naknadno može ostvariti, a evidencija pripadnika nacionalnih manjina moguća je i na drugi način, bez JMBG-a.
Razgovor je završio ocjenom da napredaka glede provedbe izbora u Hrvatskoj svakako ima.