Zagreb – Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner primio je u ponedjeljak veleposlanicu Rumunjske u Republici Hrvatskoj Danielu Mihaelu Cămărăşan.
Središnje teme razgovora bili su bilateralni odnosi Hrvatske i Rumunjske te razmjena mišljenja o mogućnostima njihova unaprjeđenja. Sugovornici su suglasni da su politički odnosi vrlo dobri i bez otvorenih pitanja, a gospodarska suradnja i trgovinska razmjena su u porastu s perspektivom daljnjeg jačanja u brojnim područjima od zajedničkog interesa.
Posebno značajnim veleposlanica Cămărăşan smatra ponovnu uspostavu direktne zračne linije između Bukurešta i Zagreba, što bi imalo pozitivan utjecaj na povezivanje poslovnih ljudi, ali i na turističku suradnju. Kao perspektivna područja suradnje potpredsjednik Reiner i veleposlanica Cămărăşan istaknuli su i vojnu suradnju, sektor obrambene industrije, posebno industriju vojne opreme, a velike mogućnosti za uspostavu suradnje imaju i područje informacijske tehnologije, zdravstvenih usluga te razmjena studenata medicine i medicinskih stručnjaka.
U vezi s parlamentarnom suradnjom, veleposlanica je podsjetila na skoro održavanje parlamentarnih izbora u Rumunjskoj, do kraja ove godine, kada će biti formiran novi saziv rumunjskog parlamenta te novi odbori koji bi trebali potaknuti nastavak suradnje na ovoj razini i kroz parlamentarnu diplomaciju doprinijeti intenziviranju sveukupnih odnosa između dviju zemalja.
Potpredsjednik Reiner je istaknuo kako i hrvatska manjina u Rumunjskoj i rumunjska zajednica u Hrvatskoj čine značajan most koji povezuje dvije države. Veleposlanica se složila kako je potrebno posvetiti pažnju manjinskim pitanjima, posebno u segmentu obrazovanja kada se radi o rumunjskoj zajednici u Hrvatskoj, te raditi na promociji rumunjskog jezika na sveučilišnoj razini.
U kontekstu međunarodne i suradnje unutar EU-a, potpredsjednik Reiner je ponovio da Hrvatska podupire Rumunjsku za ulazak u Schengensko područje, tj. njezine napore da postane njegova punopravna članica. Obje zemlje spremne su međusobno podržati kandidature za članstvo u OECD-u.
Razmijenjena su mišljenja i o situaciji u Ukrajini, Moldaviji te kriznim žarištima na Bliskom i Dalekom istoku.