Potpredsjednik Odbora za gospodarstvo Ivica Lukanović primio savjetnika iz Veleposlanstva Gruzije Georgea Zviadadzea

Zagreb – Potpredsjednik Odbora za gospodarstvo Ivica Lukanović sastao se u četvrtak sa savjetnikom iz Veleposlanstva Gruzije u Republici Hrvatskoj Georgeom Zviadadzeom.

Sugovornici su ocijenili bilateralne odnose dobrima i prijateljskima. Govoreći o gospodarskoj suradnji složili su se kako postoji još prostora za unapređenje, osobito u područjima energetike, infrastrukture i poljoprivrede.

Savjetnik Zviadadze je izrazio zahvalnost za podršku koju Hrvatska pruža Gruziji na njezinom putu prema EU i euroatlantskim integracijama. Izvijestio je potpredsjednika o izazovima s kojima se suočavaju gruzijski poduzetnici koji su zainteresirani investirati u Hrvatsku.

-  Robna razmjena bi se zasigurno povećala ukoliko bi se olakšao izvoz - uvoz učinkovitijim carinskim postupcima i ukidanjem većine tarifa, rekao je gruzijski savjetnik te naglasio važnost formiranja Zajedničkog povjerenstva za gospodarsku suradnju, a koje je predviđeno Ugovorom o gospodarskoj suradnju dviju država. Nadalje je ukazao da bi uvođenje izravnih letova znatno doprinijelo povezivanju naših naroda, kako u turizmu tako i u drugim gospodarskim granama.

Potpredsjednik Lukanović je iskazao zadovoljstvo činjenicom da pojedine hrvatske tvrtke uspješno posluju na gruzijskom tržištu. – Nužno je povezati i lokalnu zajednicu, odnosno hrvatske i gruzijske gradove kako bi uspostavili suradnju na obostranu dobrobit, kazao je Lukanović te nastavio da bi organiziranje Gospodarskog foruma koji bi okupio predstavnike gospodarskih grana iz obiju zemalja bio dobar okvir za upoznavanje s mogućnostima za investiranje i gospodarsku razmjenu roba i usluga. U nastavku je istaknuo da je Hrvatska spremna i dalje Gruziji prenositi znanje EU pristupnog procesa kroz Twinning.

Sugovornici su razgovarali i o nužnosti sklapanja ugovora između Hrvatske i Gruzije o socijalnoj sigurnosti, koji bi regulirao područje zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite.

Oba sugovornika su se složila da je potrebno ojačati međuparlamentarnu suradnju u narednom periodu. Prepoznata je važnost Parlamentarne skupine prijateljstva kao temelja budućih odnosa parlamenata, kao i značaj učinkovitije suradnje odbora za gospodarstvo.