Zagreb – Predsjednica Odbora za poljoprivredu Marijana Petir u utorak je, sa zastupnikom i gradonačelnikom Velike Gorice Krešimirom Ačkarom, obišla poljoprivredne proizvođače na velikogoričkom području. Tom su prigodom, uoči Dana planeta Zemlje koji se obilježava 22. travnja, u dvorištu hrvatske drvne industrije PPS Galeković u Mraclinu zasadili hrast i poručili kako se "naš odnos prema zemlji odražava u našim konkretnim djelima".
Obišli su mladu poljoprivrednicu Anđelinu Zetić koja se u dobi od 22 godine odlučila za plastenički uzgoj cvijeća, a kako kaže, "o plasteničkoj proizvodnji je puno naučila od roditelja koji uzgajaju presadnice povrća". Zetić je posadila i svakodnevno zalijeva više od 30 tisuća cvjetova koje uglavnom prodaje na svojem kućnom pragu u Lazini Čičkoj jer nema sajmova.
–Mladi sve više prepoznaju potencijal koji hrvatska poljoprivreda ima te se nadam kako će upravo u toj djelatnosti pronaći sigurnu budućnost za sebe i svoju obitelj i doprinijeti očuvanju naših ruralnih područja, rekla je Petir koja je kao hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu bila i ambasadorica za izbor najboljeg mladog hrvatskog poljoprivrednika.
Naglasila je kako će buduća Zajednička poljoprivredna politika za mlade poljoprivrednike osigurati umjesto dosadašnjih bespovratnih 50 tisuća eura, duplo više, što će biti značajan poticaj mladima da se odluče za poljoprivredu i ostanu živjeti na selu. I dok je Anđelina Zetić rekla kako planira koristiti mjere koje Europska unija nudi za razvoj poljoprivrede, Nedjeljko Savić, vlasnik poljoprivrednog obrta Agrosan u svoje je poljoprivredno gospodarstvo uglavnom ulagao vlastiti novac i nabavu modernih strojeva i opreme financirao je uz pomoć sredstava iz Programa ruralnog razvoja. On je prije 20 godina bio nezaposlen, a danas je jedan od najvećih proizvođača salate i povrća u Hrvatskoj koje proizvodi pored jezera Čiče i, kako naglašava, nema problem s plasmanom svojih proizvoda no dodaje kako mu veliki problem predstavlja nedostatak radne snage, a važno mu je da sve povrće bude ubrano i kupcu dostavljeno na vrijeme.
Petir je, također, istaknula kako je cilj da hrana stigne od polja do stola u što kraćem vremenu na što pozivaju i strategije Unije kojima se Europska komisija obvezuje da će Europa postati globalni standard za održivost te obećava da će ojačati napore poljoprivrednika u borbi protiv klimatskih promjena, zaštiti okoliša i očuvanju biološke raznolikosti. Važnu ulogu u ovom procesu ima i potpora kratkim lancima opskrbe hranom kao i plasman hrane s lokalnih OPG-ova u kuhinje javnih institucija, a to je ideja o čijoj realizaciji razmišlja i Krešimir Ačkar koji je iznimno ponosan na poljoprivrednike velikogoričkog kraja te ističe kako Velika Gorica kroz dodjelu potpora male vrijednosti podržava njihov rad. U tom se kraju, kako su istaknuli, nalazi i perjanica hrvatske drvne industrije PPS Galeković kao vodeći proizvođač masivnih podova i parketa u Hrvatskoj.
Petir i Ačkar s vlasnikom tvrtke Mladenom Galekovićom obišli su pogone u Mraclinu u kojima je, zajedno s onima u Majuru, 260 zaposlenih koji godišnje proizvedu preko 750 tisuća metara kvadratnih podova i parketa te preradi preko 40 tisuća metara kubnih trupaca, nastavljajući tako obiteljsku tradiciju prerade drva staru preko 54 godine.