![](/sites/default/files/uploads/gallery-image-box/2025-01/Hrvatska_Armenija_1.jpg)
Zagreb - Voditelj Hrvatsko-armenske međuparlamentarne skupine prijateljstva Dario Pušić i članovi Skupine Saša Đujić, Ana Puž Kukuljan, Igor Peternel, Nino Raspudić te potpredsjednik Hrvatskoga sabora Furio Radin održali su u srijedu sastanak s veleposlanikom Republike Armenije Ashotom Hovakimianom.
Na prvom susretu s armenskim veleposlanikom u 11. sazivu Hrvatskoga sabora, voditelj skupine Dario Pušić izrazio je spremnost parlamentaraca da budu most suradnje dviju država u područjima od obostranog interesa. –Bilateralni politički odnosi između Hrvatske i Armenije su vrlo dobri i intenziviraju se, ali postoji ogroman prostor za razvoj u raznim sektorima, osobito na gospodarskom i trgovinskom planu, ocijenio je Pušić. Kao dobar primjer naveo je postojeću suradnju u području pravosuđa i poslovima razminiranja te jačanje akademske i kulturne suradnje. U kontekstu armensko-azerbajdžanskog sukoba, Pušić je podržao mirno rješavanje krize i uspostavljanje stabilnosti, spomenuvši u međunarodnoj politici poznato hrvatsko iskustvo mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja nakon Domovinskog rata. Nastavio je kako postoji želja da se kooperativnošću nastavi pomagati stabilnosti i miru na kriznim područjima uz poseban naglasak na ulaganje napora u izgradnju povjerenja među sukobljenim stranama. –Hrvatska će se kao članica Europske unije, čije stajalište dijeli, nastaviti zalagati za rješavanje armensko-azerbajdžanskog pitanja u svim međunarodnim organizacijama, rekao je Pušić.
Predloživši uspostavu kontinuirane suradnje međuparlamentarnih skupina prijateljstva, veleposlanik Hovakimian je izrazio nadu da će se suradnja proširiti i na parlamentarne odbore te na čelnike parlamenata Hrvatske i Armenije. – Postoji duga povezanost Hrvata i Armenaca kroz povijest, što može biti temeljem za izgradnju širokog spektra suradnje dviju zemalja, rekao je Hovakimian te je izvijestio o trenutačnoj političkoj situaciji i aktivnostima koje Armenija poduzima s ciljem postizanja bolje sigurnosne i političke. Najavio je i donošenje zakona kojim bi se putem referenduma odlučilo o početku procesa pristupanja Europskoj uniji, čime je Vlada Republike Armenije podržala građansku inicijativu o europskom putu koja je dobila podršku velikog broja Armenaca.
Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Furio Radin naveo je kako mu je armensko pitanje dobro poznato kroz članstvo i rad u Izaslanstvu Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a te službene posjete Armeniji, kojom prilikom se osvjedočio o kulturnoj, povijesnoj i kršćanskoj posebnosti Armenije i armenskog naroda. Ponovio je punu podršku nastojanjima za mirnim rješavanjem kriza te je izrazio uvjerenje da će trnoviti armenski put prema Europi biti pozitivan izbor za Armeniju.
U svjetlu mogućih područja suradnje dviju zemalja, i ostali hrvatski zastupnici, koji su sudjelovali na sastanku, dali su punu podršku produbljivanju međuparlamentarne suradnje te su iskazali zanimanje za opće i gospodarske posljedice uzrokovane političkom situacijom za armenski narod, pri čemu su ponovili svoju podršku mirnom rješavanju krize i uspostavi stabilnosti. Zaključno je izraženo očekivanje da će referendum potvrditi odlučnost Armenaca za pristupanje Europskoj uniji.