Održan radni sastanak Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s predstavnicima udruga onkoloških pacijenata

Zagreb – Povodom nadolazećeg Svjetskog dana borbe protiv raka, u utorak je održan radni sastanak Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku s predstavnicima udruga koje okupljaju onkološke pacijente. Tema sastanka bila je predstavljanje dokumenta „Zagrebačka deklaracija 2024.“ koji je usvojen na regionalnoj konferenciji „Glas onkoloških pacijenata“ održanoj 6. rujna 2024. u Zagrebu.

Točnije, na konferenciji je dvadeset pet udruga iz deset zemalja srednje i istočne Europe potpisalo prethodno usuglašen tekst dokumenta u kojem iznose svoja stajališta, prijedloge i zahtjeve vezano uz smanjivanje nejednakosti u dostupnosti te poboljšanju ishoda liječenja onkoloških bolesnika. Zagrebačka deklaracija obuhvaća područja unaprjeđenja prevencije, ranog dijagnosticiranja, mogućnosti liječenja, optimiziranja kliničkih ishoda te implementaciju strategija i planova za borbu protiv raka.

Sastanku su prisustvovali predstavnici dijela udruga koje su inicijalno potpisale Deklaraciju: Ljiljana Vukota iz udruge SVE za NJU, Ivica Belina iz Koalicije udruga u zdravstvu, Mirela Stanić Popović iz udruge Krijesnica, Vesna Ramljak iz udruge Europa Donna te Dražen Vincek iz Hrvatske udruge leukemije i limfoma.

Osim deklaracije, na sastanku su istaknute i druge ključne teme koje se tiču potreba onkoloških bolesnika poput važnosti implementacije Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030. (NSOPR) i provedbe Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog strateškog okvira protiv raka za razdoblje do 2025.

Sudionici sastanka uputili su apel svim dionicima, kreatorima i donositeljima javnih politika, pružateljima zdravstvene skrbi, stručnim društvima, ali i široj zajednici, na potrebu bolje povezanosti i ulaganju više napora u borbi protiv raka. U ovom području izražene su značajne nejednakosti u ishodima liječenja te dostupnosti zdravstvene i onkološke skrbi svim građanima. Zbog toga, posebna pažnja udruga usmjerena je prema poticanju nadležnih institucija u Hrvatskoj na sustavnu implementaciju NSOPR-a i Akcijskog plana.

Zaključno, kao pomoć na tom putu udruge su iskazale želju za partnerskom suradnjom, naglašavajući potrebu osnivanja nacionalne onkološke mreže zdravstvenih ustanova. Isto tako, iz udruga smatraju da je potrebo uspostaviti i onkološku bazu podataka, putem koje bi bilo moguće jasno odrediti puteve pacijenta kroz sustav onkološke skrbi, razvoj sustava praćenja ishoda i kvalitete onkološke skrbi. S tim u vezi, zamolili su i održavanje tematske sjednice sa svim dionicima ključnim za rješavanje i smanjivanje tereta raka u Republici Hrvatskoj.

Predsjednica Odbora Ivana Kekin složila se s iznesenim prijedlozima te najavila skoro sazivanje tematske sjednice. - Svi smo dužni doprinijeti stvaranju budućnosti u kojoj će svaki onkološki pacijent dobiti skrb koja mu je potrebna i koju zaslužuje, bez obzira gdje živi, zaključila je Kekin.