Na tematskoj sjednici Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo predstavljen Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine

Zagreb - Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo održao je u srijedu tematsku sjednicu na kojoj je predstavljen Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine s ciljem da se članove Odbora, zastupnike i širu javnost upozna sa stambenom strategijom Vlade Republike Hrvatske, njezinim ciljevima i provedbenim programima.

Na sjednici su sudjelovali predstavnici ministarstva graditeljstva na čelu s potpredsjednikom Vlade i ministrom Brankom Bačićem, Pučka pravobraniteljica te ostali zainteresirani sudionici.

Predsjednik Odbora Predrag Štromar uvodno je istaknuo kako je riječ o strateškom dokumentu koji se bavi problematikom stanovanja, a čija svrha je građanima omogućiti priuštivo i održivo stanovanje.

-Izrađen je multidisciplinarno, uzimajući u obzir čitav niz aspekata uključujući i one prostorne, građevinske, urbanističke, arhitektonske te zemljišne politike zbog čega smatram da je važno da se Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo upozna s glavnim ciljevima i provedbenim mjerama ove Vladine strategije, rekao je Štromar.

Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić predstavio je Nacionalni plan stambene politike pri čemu je naglasio kako je riječ o izuzetno važnom aktu srednjoročnog strateškog planiranja za područje stanovanja, usmjerenog prema demografskoj obnovi, priuštivom stanovanju, povećanju radne mobilnosti, poticanju konkurentnosti domaćeg gospodarstva, ali i izvrsnosti u arhitekturi te zelenoj i kružnoj stanogradnji.

Istaknuto je kako trenutno u Hrvatskoj 40 posto stambenog fonda ne služi stanovanju, istovremeno nedostaje više od 230.000 stanova, a stanje na tržištu je takvo da cijene nekretnina i najma rastu te da je potražnja veća od ponude.

-Nacionalni plan temelji se na tri ključna cilja, a to su priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja koji bi se trebali ostvariti preko četiri poluge: financijske, porezne, zemljišne i ekološko-energetske, kazao je Bačić, najavivši izmjenu čitavog niza zakona upravo kako bi se oni mogli i ostvariti. Pri tome je naglasio kako će biti potrebno aktivirati prazne nekretnine kroz mjere porezne politike te obnovom nekretnina u državnom vlasništvu i potaknuti dugoročni najam kroz reguliranje kratkoročnog najma i program priuštivog najma.

Što se tiče gradnje stanova, ono će se poticati kroz mjeru poticajne stanogradnje gdje će APN u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, graditi nova stambena naselja u kojima će polovica stanova biti za prodaju, a polovica za priuštivi najam, dok se druga mjera tiče poticanja privatnih investitora na gradnju.

-Povećat će se i kapaciteti studentskog smještaja, kako bi se oslobodili stambeni kapaciteti u velikim gradovima, a poticat će se i djelovanje neprofitnih stambenih zadruga.

Uz to će se pojednostaviti i ubrzati procedura za gradnju kuća u ruralnim područjima, rekao je ministar Bačić.  

Najavljeno je kako će za provedbu Nacionalnog plana stambene politike biti potrebno osigurati oko 1,2 milijarde eura, za što je nužno osnivanje Revolving fonda iz kojeg će se financirati cjelokupni Nacionalni plan, a u koji će se ulagati sredstva državnog proračuna, fondova EU, zajmovi banaka, kao i sredstva koja će građani uplaćivati kroz korištenje mjera priuštivog stanovanja.

Projekcije govore kako će se kroz programe POS-a do 2030. godine izgraditi osam tisuća stambenih jedinica. Na potpomognutim područjima izgradit će se i obnoviti dvije tisuće stambenih jedinica. Aktivirat će se i najmanje 1.200 državnih stanova, a aktivnom zemljišnom politikom i poticanjem rada neprofitnih stambenih zadruga izgradit će se 1.200 stambenih jedinica. Kroz Program priuštivog najma u planu je aktivirati 9.000 stambenih jedinica.

Nakon uvodnog izlaganja održana je rasprava u kojoj je istaknuto zadovoljstvo izradom ovako važnog dokumenta koji će, složili su se prisutni, omogućiti priuštivo stanovanje te doprinijeti demografskoj revitalizaciji posebice ruralnih prostora. Posebno je naglašena važnost suradnje s lokalnom samoupravom te je zbog regionalnih specifičnosti nužno primjenjivati regionalni pristup u provedbi plana.

Na sjednici je usvojen i zaključak da se u zadnjem tromjesečju Odboru za prostorno uređenje i graditeljstvo na tematskoj sjednici podnese godišnje izvješće o statusu realizacije i učincima provedbe Nacionalnog plana kako bi se članove Odbora i širu javnost upoznalo s realizacijom akcijskog plana i učincima njegove provedbe kroz jednogodišnje razdoblje.