Zagreb – Na 68. redovnoj sjednici Odbora za europske poslove, španjolski veleposlanik u Hrvatskoj Juan González-Barba predstavio je prioritete predsjedanja Kraljevine Španjolske Vijećem Europske unije koja ga je preuzela od Švedske 1. srpnja o.g..
Predsjednik Odbora Domagoj Hajduković podsjetio je uvodno kako se ovom sjednicom nastavlja praksa da veleposlanici zemalja koje preuzimaju predsjedanje Vijećem EU-e predstave prioritete predsjedanja članovima Odbora.- Mislim da će predsjedanje Kraljevine Španjolske Vijećem EU-e biti doista izazovno s obzirom na skorašnje opće izbore u Španjolskoj, kazao je Hajduković.
Veleposlanik González-Barba predstavio je četiri prioriteta španjolskog predsjedanja sljedećih šest mjeseci, a to su ponovna industrijalizacija EU-a i osiguravanje njezine otvorene strateške autonomije, napredak u području zelene tranzicije i prilagodba zahtjevima za zaštitu okoliša,
promicanje veće socijalne i gospodarske pravičnosti te jačanje europskog jedinstva.
- Reindustrijalizacija EU-a i njezina strateška autonomija obuhvaća i tehnološki napredak i zelenu tranziciju, za što se trebaju usuglasiti nova pravila za gospodarsko upravljanje, kazao je veleposlanik González-Barba, ističući kako je to važno za smanjenje ovisnosti EU-a o trećim zemljama u područjima poput energetike, zdravlja, digitalne tehnologije i hrane. Dodao je kako je u tom procesu vrlo važno i pitanje kontinuirane provedbe Akcijskog plana za europski stup socijalnih prava jer Europska unija ima vrlo važno socijalno lice, a uključivost je jedan od ključnih pojmova za Uniju. Govoreći nadalje o socijalnoj i gospodarskoj pravičnosti veleposlanik je pojasnio kako će, među ostalim, biti naglasak na proširenju prava radnika u različitim područjima te postizanju jednake dostupnosti socijalnim pravima svim skupinama društva. U vezi sa zelenom tranzicijom, veleposlanik je spomenuo kako je za ostvarenje ovog cilja također potrebno mnogo toga promijeniti, napomenuvši kako, na žalost, u procesu zelene tranzicije mnogi sektori prolaze kroz krizu. – Unatoč tome, nema povratka natrag, u pitanju je samo dinamika toga procesa, kazao je González-Barba.
- Jedan od glavnih prioriteta španjolskog predsjedanja je nastavak pomoći Ukrajini, što je pokazao i premijer Sánchez svojim nedavnim posjetom Kijevu te snaženje europskog jedinstva u potpori toj zemlji, kazao je González-Barba. - Španjolsko predsjedništvo zalagat će se da Ukrajina za vrijeme španjolskog predsjedanja započne i službene pregovore za pridruživanje EU-u, no to ovisi o izvješću EK na temelju kojeg će odluka biti i donesena, pojasnio je veleposlanik dodajući kako će se kroz proračun EU-a nastaviti pružati pomoć Ukrajini, ali i podrška i pomoć svim ukrajinskim izbjeglicama koje trenutačno žive u državama EU-a te financijska podrška za obnovu Ukrajine.
González-Barba je kazao da je Španjolska voljna nastaviti raditi na proširenju EU-a, kao i na kandidaturi Bosne i Hercegovine, ključnog faktora za stabilnost regije, a naglasak će također staviti i na jačanje odnosa sa zemljama Latinske Amerike, Kariba i južnog susjedstva, odnosno Afrike. U vezi s proširenjem EU-a, španjolski veleposlanik skrenuo je pozornost i na potrebu prilagodbe i transformacije europskih institucija, kako bi EU u budućnosti mogla funkcionirati s još većim brojem država članica.
Osim o prioritetima španjolskog predsjedanja Vijećem EU-a razgovaralo se i o bilateralnim odnosima Hrvatske i Španjolske. Sugovornici su složni kako se odnosi između dvije zemlje u posljednje dvije godine mogu ocijeniti izuzetno dobrima, o čemu svjedoči i razmjena posjeta na najvišoj razini, jačanje odnosa dvaju parlamenata, znanstvenih institucija, te suradnje na brojnim drugim područjima.