Zagreb - Davor Ivo Stier, član Odbora za vanjsku politiku, sudjelovao je u ponedjeljak na međuparlamentarnoj videoradionici s temom „Zapadni Balkan: između multipolarizma i europskog integracijskog procesa“ koju je organizirao Odbora za vanjske poslove Zastupničkog doma talijanskog parlamenta.
Predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli i predsjednik Predstavničkog doma talijanskog parlamenta Roberto Fico sudionicima su se obratili videoporukama kojima su izrazili snažnu podršku procesu proširenja Unije na zemlje Zapadnog Balkana, naglasivši da su te zemlje neodvojivi dio Europe i da je Europska unija budućnost Zapadnog Balkana.
Sassoli je pozvao zemlje Zapadnog Balkan da nastave sa započetim reformama, ističući da će institucije Europske unije u političkom i u ekonomskom pogledu pratiti reformski proces. Osvrnuo se i na izazove i krize s kojima se Europska unija u posljednje vrijeme suočava, kao i na probleme koji su usporili proces proširenja.
Povjerenik Europske komisije za susjedstvo i proširenje Unije Oliver Varhelyi i glavni tajnik Europske službe za vanjsko djelovanje Stefano Sannino, u svojim obraćanjima, pozvali su zemlje Zapadnog Balkana da na što bolji način iskoriste Paket ekonomske podrške Europske unije vrijedan 3,3 milijarde eura. Varhelyi je posebno naglasio da će Europska unija provođenjem revidirane metodologije dodatno ojačati kredibilitet procesa proširenja. Predsjednik Odbora za vanjske poslove Zastupničkog doma Parlamenta Italije Piero Fassino pozvao je institucije Europske unije da ubrzaju proces europskih integracija država Zapadnog Balkana te da ponude jasnu, realnu i konkretnu mapu puta za sve zemlje sudionice tog procesa.
Davor Ivo Stier osvrnuo se na tri regionalna aktera s različitim pristupima na Balkanu – Uniju, Rusiju i Tursku – te na prisutnost globalne velesile SAD-a i u posljednje vrijeme Kine. Spomenuo je istočno i južno susjedstvo Unije te istaknuo drugačiju situaciju na Zapadnom Balkanu radi podizanja svijesti o geopolitičkoj važnosti održavanja europske perspektive za zemlje u regiji, kao najučinkovitije politike za održivi mir i stabilnost. Stier je u svom izlaganju podsjetio i na posvećenost Zapadnom Balkanu tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije.
Kroz rasprave na videoradionici, sudionici su ukazali na potrebu prisnije suradnje između Europske unije i zemlja Zapadnog Balkana. Posebno je naglašeno da se prvenstveno zajednički mogu boriti s izazovima kao što su pandemija koronavirusa, migracije, trgovina ljudima te borba protiv terorizma i organiziranog kriminala, a pozornost je stavljena i na važnost daljnjeg provođenja ključnih reformi u zemljama Zapadnog Balkana.
Uz predstavnike odbora za vanjske poslove nacionalnih parlamenata zemalja Zapadnoga Balkana, na videoradionici su sudjelovali predstavnici odbora za vanjske poslove Parlamenta Italije u ulozi domaćina događaja, odbora za vanjske poslove parlamenata Portugala i Slovenije u svojstvu Trojke, predstavnici odbora za vanjske poslove parlamenata Austrije, Francuske, Grčke, Hrvatske, Rumunjske, Slovačke, Velike Britanije i Ukrajine, te predstavnici Srednjoeuropske i Jadransko-jonske inicijative.