Zagreb - Klub zastupnika SDP-a održao je u utorak okrugli stol pod nazivom „Problemi onkoloških bolesnika u Republici Hrvatskoj“ na kojem su sudjelovali stručnjaci iz područja zdravstva, onkološki bolesnici i predstavnici udruga.
Na okruglom stolu uvodno je rečeno kako je izvješće OECD-a - EU Country Cancer Profile, Croatia 2023, pokazalo da je, unatoč sličnoj pojavnosti raka kao u drugim zemljama EU-a, Hrvatska na drugom mjestu među državama članicama po stopi smrtnosti od raka. Naglašeno je kako su ukupni troškovi liječenja raka u Hrvatskoj viši za 11 posto od prosjeka EU-a, a rezultati lošiji.
Sudionici su pokušali odgovoriti na nekoliko pitanja: u čemu se griješi, na koje probleme nailaze pacijenti i djelatnici u zdravstvenom sustavu, koja su moguća rješenja i zašto se Hrvatska ne ugleda na druge, uspješnije zemlje.
Tijekom rasprave posebno su istaknuti nedostatna djelotvorna koordinacija u sustavu pružanja skrbi, predugo vrijeme čekanja između dijagnosticiranja i liječenja raka, te prevelike razlike u dostupnosti liječenja raka unutar Hrvatske. Spomenuta je i posebno pohvaljena mjera SDP- ove Vlade „Program 72 sata“ koja je ukinuta i koja je spasila mnoge živote te se zatražilo njeno ponovno uspostavljanje.
Istaknuto je kako je Nacionalni strateški okvir za borbu protiv raka 2020.-2030. izglasan u Saboru prije gotovo dvije godine, no akcijskog plana njegove provedbe još uvijek nema. S tim u vezi je rečeno da je očito da sustav ne funkcionira i kao takav pogoduje privatnim zdravstvenim ustanovama koje se vode profitom.
Sudionici su naglasili da osim poboljšanja ishoda liječenja treba povećati i kvalitetu života preživjelih bolesnika, njihovu rehabilitaciju i reintegraciju u radnu sredinu i društvo.
Problematičnim je ocijenjeno što mnogi bolesnici nemaju svog stalnog onkologa, te da postoje problemi s fizikalnom terapijom, liječenjem limfedema, kvarenjem uređaja za radioterapiju. Uz to, nedostatna je psihološka pomoć za oboljele i njihove obitelji. Također je naglašeno kako bolesnici nisu upoznati sa svojim pravima za vrijeme i nakon liječenja, nemaju sve informacije o naknadama koje mogu primati, a loš odaziv građana na preventivne preglede ukazuje na potrebu za edukacijom i uvođenjem zdravstvenog odgoja u obrazovni sustav.
Sudionici okruglog stola složili su se da ministar zdravstva Vili Beroš mora hitno saslušati onkološke pacijente i početi raditi svoj posao i stvoriti sustav javnog zdravstva koji je na usluzi građanima.
Na okruglom stolu sudjelovali su saborske zastupnice Andreja Marić, ujedno i moderatorica okruglog stola, Sabina Glasovac i Martina Vlašić Iljkić te gosti, Sanja Šutej, članica Povjerenstva za prava pacijenata Grada Zagreba i članica Predsjedništva Europa Donna Hrvatska, Vesna Ramljak, predsjednica Europa Donna Hrvatska iz Hrvatskog foruma protiv raka dojke, Ivica Belina, prof., predsjednik Koalicija udruga u zdravstvu, Verica Mešić, predsjednica Hrvatske udruge za bolesti štitnjače, Nives Badurina, članica Europa Donna Hrvatska, Tatjana Marjanica, Jadranka Šoić Karuza iz KoHOM-a, Romana Jerković, zastupnica u EU parlamentu, Branko Kolarić, ravnatelj NZJZ „dr. Andrija Štampar“ te Sara Medved, predsjednica Savjeta za zdravstvo SDP-a Grada Zagreba.
Iako pozvani, predstavnici Ministarstva zdravstva, Ministarstva mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje nisu se odazvali pozivu.