Bošnjaci – Izaslanstvo Odbora za poljoprivredu sastalo se u ponedjeljak s načelnikom Općine Bošnjaci Andrijom Juzbašićem. Uz predsjednicu Odbora Marijanu Petir i potpredsjednicu Odbora Draganu Jeckov sastanku su nazočili i predstavnici poljoprivrednika Josip Vinković i Zdenko Perakić, koji se uz ratarstvo i stočarstvo bave i izradom mesnih prerađevina, a čija su poljoprivredna gospodarstva zastupnice obišle kako bi se i osobno uvjerile u razmjere šteta.
–Komisija za procjenu štete utvrdila je sto postotnu štetu na 4500 hektara poljoprivrednih usjeva kojima su većinom obuhvaćeni kukuruz, soja i šećerna repa, dok su jednu trećinu usjeva pod pšenicom i ječmom poljoprivrednici uspjeli ovršiti prije nevremena, rekao je uvodno Andrija Juzbašić i dodao kako je u ovom trenutku registrirano 119 prijava štete, no ona se još uvijek popisuje.
Načelnik Juzbašić je također dodao kako je Vlada Republike Hrvatske osigurala potreban materijal za sanaciju stambenih zgrada, no uz stambene, kako je naglasio, potrebno je što prije iznaći sredstava za obnovu gospodarskih zgrada. –Približno 50 posto poljoprivrednika s područja Općine Bošnjaci osiguralo je svoje usjeve, no problem nastupa prilikom utvrđivanja štete jer djelatnici osiguravajućih društava koji rade procjenu šteta ne raspolažu potrebnim znanjima o načinu obračuna šteta, pa njihovi nalazi uglavnom idu na štetu poljoprivrednika, upozorio je Juzbašić. Zaključno je istaknuo kako zbog navedenoga sve manje poljoprivrednika osigurava svoje usjeve, a problem predstavlja, kako je naglasio i nezainteresiranost dijela osiguravajućih društava za osiguranje poljoprivrednih usjeva.
Izrazivši ljudsku solidarnost načelniku i mještanima Bošnjaka, predsjednica Odbora za poljoprivredu je istaknula kako će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva nakon popisa svih šteta objaviti Program pomoći, kojim će se, kako je rekla, iz sredstava Državnog proračuna osigurati naknada poljoprivrednicima za nastale štete na usjevima, dok će se za obnovu poljoprivrednih objekata i mehanizacije biti moguće koristiti sredstva za obnovu poljoprivrednog potencijala u okviru Nacionalnog strateškog plana.
Nadalje, Petir je rekla kako očekuje da će se oba javna poziva objaviti u što skorije vrijeme kako bi se šteta na poljoprivrednim gospodarstvima sanirale i moglo dalje nastaviti s proizvodnjom.
Brzu reakciju i početak saniranja štete u Bošnjacima pohvalila je zastupnica Dragana Jeckov podsjetivši na štetu koju su prošle godine pretrpjeli poljoprivrednici na području Starih Jankovaca i Nijemaca, te istaknula kako osiguravajuće kuće ne priznaju objektivnu i realnu štetu koja nastaje na poljoprivrednim gospodarstvima. Upozorila je i na to kako o naknadi štete za izgubljenu dobit sa osiguravajućim kućama nije moguće razgovarati.
Poljoprivrednici Josip Vinković i Zdenko Perakić ukazali su na važnost ubrzanja procedura utvrđivanja štete, ali i što žurniju isplatu naknade za pretrpljenu štetu. Posebno su naglasili kako poljoprivrednici koji su osigurali svoje usjeve još uvijek nisu dobili naknadu štete za nevrijeme koje je Bošnjake pogodilo prošle godine, te da informacije koje dobivaju iz Agencije za plaćanja uglavnom ukazuju na nedovoljan broj djelatnika za obradu podnesenih zahtjeva.
Kako su naglasili, njihova gospodarstva su stradala i usred pojave afričke svinjske kuge, a velika bi im pomoć bila kad bi od države mogli dobiti nazimice kako bi obnovili svinjogojsku proizvodnju na svojim farmama koje su već gotovo godinu dana prazne. Također su skrenuli pozornost i na velike štete koje im uzrokuje divljač na njihovim gospodarstvima, te istaknuli da bi u preveniranju šteta od elementarnih nepogoda trebalo koristiti sustav protugradne obrane.
Petir je zaključno istaknula kako je Odbor za poljoprivredu u nekoliko navrata pozvao na kadrovsko kapacitiranje Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, što bi, kako je rekla, ubrzalo postupke utvrđivanja valjanosti dokumentacije i brže isplate sredstava korisnicima. –Odbor za poljoprivredu je ukazao na visoke iznose financijskih sredstava koji se izdvajaju za osiguranje poljoprivrednih usjeva i nasada i zahtijevao je od nadležnih državnih tijela da iznađu učinkovit model osiguranja kojim bi se spriječilo nepošteno postupanje osiguravajućih društava, što bi rezultiralo i većim odazivom poljoprivrednika za osiguranje njihovih usjeva i nasada, rekla je završno je Petir dodavši kako je Odbor, raspravljajući o štetama od elementarnih nepogoda, pozvao na provođenje Zakona o sustavu obrane od tuče i izradu stručne analize kako bi se utvrdila učinkovitost protugradne obrane.