Beč - Potpredsjednik Odbora za obranu Ante Deur i članovi Odbora Josip Đakić i Matko Kuzmanić boravili su 4. i 5. srpnja u Beču u dvodnevnom radnom posjetu Odboru za nacionalnu obranu Nacionalnog vijeća Republike Austrije.
Tijekom prvog dana radnog posjeta izaslanstvo Odbora za obranu sastalo se s predsjednikom Odbora za nacionalnu obranu Nacionalnog vijeća Republike Austrije Volkerom Reifenbergerom i članovima Odbora, a u okviru posjeta organiziran je posjet i razmjena mišljenja s visokim časnicima Akademije za nacionalnu obranu i sastanak s ravnateljem Uprave za obrambenu politiku u Saveznom ministarstvu nacionalne obrane.
Austrijska strana uvodno je istaknula da Austrija nije članica Sjevernoatlantskog saveza i do sada je zadržala status neutralne zemlje. Jedna od aktualnih tema o kojima se vodi rasprava je opredjeljenje da Austrija ostane pouzdani partner Europske unije, a da istovremeno zadrži svoju neutralnost. To pitanje je posebno aktualizirano nakon recentne izjave austrijskog kancelara Nehammera o tome da se „situacija prijetnje znatno pojačala zbog ruske agresije na Ukrajinu zbog čega će se Austrija pridružiti inicijativi europske protuzračne obrane „Sky Shield“. S tim u svezi očekuje se da će Austrija krajem ovog tjedna potpisati memorandum o pristupanju inicijativi „Sky Shield“ kojoj je pristupilo 17 europskih zemalja članica Sjevernoatlantskog saveza.
Također, saborskom izaslanstvu predstavljen je strateški okvir funkcioniranja austrijskih oružanih snaga, koji se bazira na četiri elementa odnosno na vojnoj neutralnosti, članstvu u Europskoj uniji, suradnji sa Sjevernoatlantskim savezom u okviru Partnerstva za mir i na obveznoj vojnoj obuci u trajanju od šest mjeseci. Nastavno na činjenicu da je narušena geopolitička sigurnosna arhitektura, Austrija stavlja naglasak na osnaživanje vlastitih oružanih snaga i novo profiliranje pod sloganom „Naša vojska – snažna iznutra i prisutna izvan Austrije“, čime se želi postići da austrijske oružane snage, čiji je angažman do sada bio usmjeren na inozemne mirovne misije, ponovno steknu sposobnost obraniti vlastiti teritorij. U tom kontekstu, Austrija je donijela zakon o financiranju nacionalne obrane kojim je zakonski osigurano dugoročno financiranje obrane Austrije i unaprijed definiran obrambeni proračun do 2026. godine u iznosu od 16 milijardi eura. Također novim planom razvoja Oružanih snaga Republike Austrije za razdoblje do 2032., planira se nadoknaditi višegodišnje nedostatno obrambeno ulaganje. S obzirom na to da je sadašnja strategija obrane zastarjela Austrija je u procesu definiranja nove sveobuhvatne nacionalne obrane bazirane na vojnim, gospodarskim, intelektualnim i civilnim elementima.
Drugi dan posjeta članovi izaslanstva posjetili su vojarnu Marija Terezija u okviru kojega je upriličen vojni doček i predstavljanje gardijske bojne i razgovor s vojnicima svih činova. Također su predstavljene zadaće i izazovi austrijskih oružanih snaga i glavnog zapovjedništva Garnizona Beč.
Obostrano je ocijenjeno da su Hrvatska i Austrija prijateljske zemlje te da postoji veliki interes i mogućnost za daljnji razvoj suradnje na brojnim područjima, posebice u kontekstu novih sigurnosnih izazova. Veliki potencijal za jačanje suradnje nalazi se u područjima elektrotehnike, IT sektoru, energetske opskrbe, unaprjeđenju suradnje na osiguranju vanjskih granica Europske unije, suradnji kroz Europski obrambeni fond, prijenosu znanja i ekspertiza stručnjaka i dr.
Na kraju posjeta dogovoren je daljnji nastavak suradnje te je izraženo zadovoljstvo uspostavljenim dijalogom koji pridonosi kvalitetnom razvoju odnosa.