Pariz - Zadnjeg dana trodnevnog sastanka Globalne parlamentarne mreže OECD-a na kojemu je sudjelovalo saborsko izaslanstvo – predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara, voditelj Radne skupine za koordinaciju aktivnosti u Hrvatskom saboru s ciljem pristupanja Hrvatske OECD-u Ivan Malenica i zamjenici voditelja Dario Hrebak i Boris Lalovac – održan je panel o pristupnom procesu s pregovaračima OECD-a na kojemu je sudjelovalo svih osam zemalja pristupnica, uključujući i Hrvatsku. Uz Hrvatsku na sastanku su sudjelovale Bugarska, Rumunjska, Argentina, Brazil, Peru, Indonezija i Tajland.
Sastankom je predsjedala glavna koordinatorica za proces pristupanja OECD-u Gita Kothari koja se redovito sastaje s hrvatskim predstavnicima, a u više navrata posjetila je i Hrvatski sabor gdje se susrela s članovima Odbora za vanjsku politiku i Radne skupine. Zadnji takav sastanak održan je krajem siječnja, kada je pohvalila trud koji je Hrvatska uložila kako bi ubrzala tijek pristupnog procesa OECD-u.
Panelu su se obratili predstavnici parlamenata zemalja pristupnica, a u svom izlaganju predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara istaknuo je kako članstvo u OECD-u, koji okuplja 38 najrazvijenijih država svijeta, predstavlja jedan od najvažnijih strateških ciljeva Republike Hrvatske nakon ulaska u NATO, Europsku uniju, Schengen i Eurozonu te konačni korak za zaokruživanje međunarodnog položaja Hrvatske. – U procesu pristupanja Hrvatski sabor ima važnu ulogu praćenja procesa pa je važna bila i uspostava Radne skupine za koordinaciju aktivnosti u Hrvatskom saboru s ciljem pristupanja Hrvatske OECD-u, koja je uspostavljena u srpnju 2023. godine. Od svog osnutka Radna skupina usko surađuje s predstavnicima Vlade i ministarstava te sudjeluje na sastancima Globalne parlamentarne mreže OECD-a i redovito ima susrete s glavnom koordinatoricom za proces pristupanja Gitom Kothari kako bi pratili tijek pristupnog procesa, istaknuo je Krstulović Opara.
Voditelj Radne skupine Ivan Malenica naglasio je kako su članovi Radne skupine u Hrvatskom saboru predstavnici parlamentarnih stranaka pa za hrvatsko članstvo u OECD-u postoji široka podrška cijelog političkog spektra i da su sve parlamentarne stranke su upoznate s procesom pristupanja. –Takva politička potpora procesu omogućuje zastupnicima Hrvatskoga sabora konstruktivnu raspravu i brzo donošenje zakona koje Hrvatska mora usvojiti kako bi prilagodila svoje zakonodavstvo visokim standardima OECD-a, rekao je Malenica.
Zaključno je Gita Kothari istaknula važnu ulogu parlamenata u usvajanju zakona te komunikaciji s javnošću i lokalnim zajednicama o prednostima članstva u OECD-u.
Zastupnici Hrvatskog sabora otpočetka su uključeni u hrvatski pristupni proces OECD-u kroz djelovanje Radne skupine za koordinaciju aktivnosti u Hrvatskom saboru, čiji su članovi predstavnici parlamentarnih stranaka zastupljenih u Hrvatskom saboru. Radna skupina usko surađuje s Međuresornom radnom skupinom pod vodstvom Ministarstva vanjskih i europskih poslova te njezini predstavnici sudjeluju na njihovim sastancima kako bi imala sve potrebne informacije za praćenje pristupnog procesa.
Na ovogodišnjem sastanku Globalne parlamentarne mreže sudjelovalo je više od 140 parlamentarnih predstavnika iz više od 45 zemalja. Globalna parlamentarna mreža okuplja predstavnike nacionalnih parlamenata i ostalih zainteresiranih država kojih je više od 90. Osnovana je 2011. godine kako bi parlamentarnim predstavnicima kroz svoju platformu omogućila razmjenu znanja i dobrih praksi te potaknula međuparlamentarnu suradnju o temama kojima se bavi OECD.