Sarajevo - Predsjednica saborskog Odbora za zakonodavstvo Ingrid Antičević Marinović i predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin sudjelovali su 29. i 30. listopada u Sarajevu na dvodnevnoj Međunarodnoj konferenciji „Uloga parlamenata u procesu europskih integracija: Ustavne i zakonodavne promjene“.
Konferencija je organizirana u suradnji OESS-a, Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine te njemačke zaklade Konrad Adenauer. Osim predstavnika Hrvatskoga sabora, na Konferenciji su sudjelovali i predstavnici parlamenata Austrije, Njemačke, Bugarske, Slovenije, Slovačke, Crne Gore, Mađarske, predstavnici raznih međunarodnih organizacija (Eduard Kukan, Doris Pack, Thomas Market), diplomatskih predstavništava u Bosni i Hercegovini te drugi neovisni stručnjaci.
Prvog dana Konferencije predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin otvorio je temu Ustavne i zakonodavne promjene – problemi, izazovi i rješenja, pri čemu se osvrnuo na zadnju izmjenu Ustava Republike Hrvatske naglasivši kako je za potrebe pristupanja Republike Hrvatske u EU bilo potrebno znatno intervenirati u postojeći tekst Ustava te kako je promjena Ustava u Hrvatskom saboru na kraju prihvaćena i izglasana u lipnju 2010. za to propisanom većinom zastupnika. Drugog dana Konferencije raspravljalo se o učinkovitom usklađivanju domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a, o čemu je govorila predsjednica saborskog Odbora za zakonodavstvo Ingrid Antičević Marinović. Istaknula je kako je Republika Hrvatska postigla značajan razultat u usklađivanju hrvatskog zakonodavstva s pravom Europske unije te kako je Hrvatska spremna upotrijebiti svoja stečena iskustva i znanja kako bi pomogla drugim zemljama u regiji.
Po završetku Konferencije usvojeni su i Zaključci o nužnosti i potrebi svih država sudionica Konferencije koje su započele proces pristupanja EU-u za ustavnim i zakonodavnim promjenama. Istaknuto je kako su vrlo važni iskustveni doprinosi onih država koje su već ostvarile veći napredak u pristupanju EU-u te iskustvo i preporuke Venecijanske komisije. Izražena je želja da ovakva razmjena iskustava postane tradicijom te da se zajedničkim radom, analizom najboljih puteva i rješenja dođe do učinkovitih rezultata i ostvarenja zajedničkih ciljeva cjelokupne regije.