Danica Baričević sudjelovala na sastanku Odbora za prava žena Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran o pristupu žena STEM disciplinama

Rim – Članica Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran Danica Baričević sudjelovala je 28. i 29. listopada na sastanku Odbora za prava žena Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran (PS UzM), koji je održan u Senatu Talijanke Republike pod predsjedanjem Simone Petrucci, predsjednice Odbora za prava žena PS UzM. Na sastanku su sudjelovali članovi Odbora iz Alžira, Crne Gore, Finske, Francuske, Grčke, Italije, Latvije Luksemburga, Malte, Maroka, Njemačke, Portugala, te članovi Europskoga parlamenta. 

Otvorivši sastanak predsjednica Odbora Petrucci uvodno se osvrnula na temu sastanka: „Pristup žena STEM disciplinama i zanimanjima s obije strane Mediterana“. Naglasila je činjenicu da se posljednjih nekoliko godina temom obrazovanja i istraživanja u STEM predmetima bavi i Unija za Mediteran (UzM) u sklopu svojih aktivnosti za promicanje ravnopravnosti spolova te osnaživanjem žena i djevojaka počevši od Ministarske deklaracije o jačanju uloge žena u društvu iz Kaira 2017. te završno Madridskom deklaracijom iz 2022. godine. 

Tijekom sastanka sudionici su se složili kako je ključno motivirati djevojke za STEM predmete još u osnovnoj školi. Istaknuto je kako povezivanje mladih žena s iskusnim stručnjakinjama može imati pozitivan utjecaj i kako kompanije trebaju raditi više na stvaranju uključivijih radnih okruženja koja će ženama omogućiti napredovanje i usklađenost između profesionalnog i privatnog života. Educiranje o rodnim pitanjima i izazovima s kojima se žene suočavaju može doprinijeti promjeni stavova i promicanju kulture jednakosti unutar institucija i kompanija. Također, suradnja između sveučilišta i industrijskog sektora pomaže studentima u sjecanju praktičnog iskustva putem stažiranja i prakse, povećavajući mogućnost zapošljavanja nakon stjecanja diplome. Borba protiv diskriminacije i rodnih stereotipa u STEM disciplinama ključna je za stvaranje uključivog okruženja, rečeno je na sastanku.

Sudionici su se u nastavku sastanka složili kako postoji općenita potreba za integracijom rodnih studija u STEM nastavne planove i programe kako bi se učenici obrazovali o rodnim predrasudama i stereotipima. Istaknuto je kako su inovacije i tehnologija ključne u današnjem svijetu te je imperativ osigurati ženama zastupljenost i osnaživanje u tim područjima. Zaključeno je kako unatoč svim izazovima postoji razlog za optimizam, jer brojne organizacije, obrazovne ustanove i vlade provode inicijative za promicanje žena u STEM područjima, a kako bi se oslobodio puni potencijal društva, potrebno je raditi zajedno u rušenju prepreka, preispitivanju stereotipa i promicanju uključivosti.

Parlamentarna skupština Unije za Mediteran broji 280 članova, a okuplja zastupnike nacionalnih parlamenata država članica Europske unije, Europskoga parlamenta, parlamenata partnerskih država (Albanije, Bosne i Hercegovine, Monaka i Crne Gore) te parlamenata Alžira, Egipta, Izraela, Jordana, Libanona, Maroka, Tunisa, Turske, Sirije, Palestine i Mauritanije.