Na temelju članka 44., 47. i 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za poljoprivredu održao je 4. (tematsku) sjednicu - „Ograničavajući faktori razvoja proizvodnje mlijeka u Republici Hrvatskoj s osvrtom na krizu mliječnog sektora.
Uzimajući u obzir trenutnu situaciju u sektoru mliječnog govedarstva i njen utjecaj na ukupnu poljoprivrednu proizvodnju Republike Hrvatske, kao i utjecaj na ruralni razvoj područja u kojima posluju proizvođači mlijeka.
Polazeći od potrebe osiguranja ravnomjernog razvoja ruralnih područja Republike Hrvatske u čemu značajnu ulogu imaju proizvođači mlijeka koji proizvodnjom djelom sudjeluju u osiguranju samodostatnosti u proizvodnji mlijeka, zapošljavanjem utječu na stopu rasta zaposlenosti, pridonose održavanju ruralnog prostora i sprečavanju depopulacije sela.
Ističući mogućnosti koje Republici Hrvatskoj kao članici Europske unije stoje na raspolaganju vezano uz primjenu akata Europske Unije
Na 5. sjednici Odbora za poljoprivredu, temeljem provedene rasprave na 4. sjednici Odbora za poljoprivredu i dostavljenih prijedloga sudionika tematske sjednice jednoglasno su usvojeni slijedeći
Z A K LJ U Č C I
Zbog osiguranja financijskih sredstava za pravovremeno obavljanje agrotehničkih mjera predlaže se žurna isplata izravnih potpora u poljoprivredi i osiguranje isplate privremene potpore mljekarskoj proizvodnji (1,8 mil €) odobrene Republici Hrvatskoj iz budžeta EU i sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske.
Poziva se Ministarstvo poljoprivrede da ispita mogućnosti aktiviranija članaka 37. Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj Uniji zbog ozbiljnih teškoća u sektoru mliječnog govedarstva.
Predlaže se Ministarstvu poljoprivrede da, po uzoru na druge državne članice EU, na slijedećoj sjednici Vijeća EU za poljoprivredu i ribarstvo izvijesti Vijeće do teškom stanju u sektoru mliječnog govedarstva u Republici Hrvatskoj.
Zbog osiguranja potpune primjene Mliječnog paketa kao i Uredbe (EU) 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda poziva se Ministarstvo poljoprivrede na izradu akata kojima bi se uspostavili transparentni ugovorni odnosi između proizvođača svježeg sirovog mlijeka i otkupljivača.
Naglašavajući potrebu korištenja prednosti udruživanja poljoprivrednih proizvođača u proizvođačke organizacije Odbor za poljoprivredu poziva Ministarstvo poljoprivrede na pojednostavljenje administrativnih procedura vezanih uz osnivanje proizvođačkih organizacija (u dopuštenim zakonskim okvirima EU) , donošenje akata koji će osigurati financiranje proizvođačkih organizacija, kao i na jače informiranje javnosti o prednostima udruživanja u proizvođačke organizacije.
U cilju uređenja odnosa između dionika na tržištu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda Odbor za poljoprivredu ukazuje Ministarstvu poljoprivrede na potrebu izrade Kodeksa poštenih trgovačkih praksi.
Poziva se Ministarstvo poljoprivrede na pokretanje aktivnosti preispitivanja prilagodbe Pravilnika o kakvoći svježeg sirovog mlijeka (NN 102/00, 74/08), Pravilnika o mlijeku i mliječnim proizvodima, kao i usklađivanje propisa koji se odnosne na deklariranje, označavanje, prezentaciju, reklamiranje, obilježavanje hranjive vrijednosti i zavaravajuće oglašavanje prehrambenih proizvoda u cilju zaštite domaće proizvodnje, osiguranje potpune informiranosti potrošača i veće sljedivosti od polja do stola.
U cilju zaštite domaće proizvodnje mlijeka predlaže se Ministarstvu poljoprivrede i Ministarstvu zdravlja poduzimanje mjera kojima bi se ojačao inspekcijski nadzor nad kvalitetom mlijeka i mliječnih proizvoda koji na tržište RH dolaze sa zajedničkog tržišta EU i iz trećih zemalja, poštujući pri tome obveze koje RH ima kao članica EU.
Inicira se održavanje sastanka između predstavnika Ministarstva poljoprivrede, Agencije za poljoprivredno zemljište, Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora i proizvođača mlijeka na kojemu bi se provela rasprava o opravdanosti izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Poziva se Ministarstvo poljoprivrede da temeljem odredbi članka 40. stavka (3) Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu (NN 48/15) žurno pristupi izradi Uredbe o obrascu i načinu vrednovanja Gospodarskog programa korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske.
Poziva se Agencija za poljoprivrednog zemljište da, nakon potpisivanja Ugovora o davanju u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta stočarima bez provođenja javnog poziva, izvijesti Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora o broju potpisanih Ugovora o davanju u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta stočarima bez provođenja javnog poziva i površinama državnog poljoprivrednog zemljišta obuhvaćenim ovom mjerom temeljem članka 28. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu (NN 48/15).
Uzimajući u obzir razlike u visini zakupnine po svim oblicima korištenja državnog poljoprivrednog zemljišta poziva se Ministarstvo poljoprivrede da pristupi ispitivanju opravdanosti revalorizacije cijene zakupnina državnog poljoprivrednog zemljišta.
Poziva se Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo financija da tijekom 2016. godine, po uzoru na druge države članice EU, ispitaju mogućnosti snižavanja stope PDV-a na: hranu (kojim bi bili obuhvaćeni i svi mliječni proizvodi) i troškove poljoprivredne proizvodnje u cilju podizanja konkurentnosti domaće poljoprivredne proizvodnje.
Predlaže se Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu financija i HBOR da, po uzoru na druge države članice EU, pristupe aktivnostima izrade programa provođenja mjera za smanjenje troškova financiranja poljoprivredne proizvodnje (kreditiranje troškova poljoprivredne proizvodnje).
Odbor za poljoprivredu ukazuje Ministarstvu poljoprivrede kako je pri korekciji Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014. – 2020. potrebno programirati mjere primjenjive u sektoru mliječnog govedarstva.
Odbor za poljoprivredu poziva na organiziranje zajedničkog sastanka predsjednika Vlade Republike Hrvatske, predstavnika Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva gospodarstva, Ministarstva financija i Ministarstva turizma s predstavnicima prerađivačke industrije, predstavnicima sektora trgovine i predstavnicima proizvođača svježeg mlijeka radi utvrđivanja mjera za pomoć mliječnom sektoru.
Odbor za poljoprivredu dostaviti će ove zaključke predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu financija, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu gospodarstva, Ministarstvu turizma, Agenciji za poljoprivredno zemljište, Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, HBOR i sudionicima 4. (tematske) sjednice Odbora.
Poziva se Ministarstvo poljoprivrede da izvijesti Odbor za poljoprivredu o mogućnostima i opravdanosti provođenja zaključaka 4. (tematske) sjednice Odbora za poljoprivredu, kao i o rokovima provođenja istih.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Hrg