Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Zaključci Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku koje je predložila Hrvatska Alzheimer Alijansa (HAA), a koji iniciraju donošenje Nacionalne strategije borbe protiv demencije u Republici Hrvatskoj

18.03.2020.

Demencija je brzorastući javnozdravstveni globalni problem koji pogađa u svijetu oko 50 milijuna ljudi. Svake godine  dijagnosticira se 10 milijuna novih slučajeva s perspektivom da će se broj oboljelih do 2050. godine utrostručiti. Prema dostupnim podacima u Republici Hrvatskoj od demencije boluje više od 90 000 osoba. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) još 2012. godine proglasila je demenciju  javnozdravstvenim prioritetom te predložila svim svojim članicama, pa tako i Hrvatskoj, da djeluju tako da što prije izrade nacionalne strategije/akcijske planove za borbu protiv nje.  

U povodu donošenja zajedničkog Akcijskog plana za borbu protiv demencije Svjetska zdravstvena organizacija (Regionalni ured za Europu) organizirala je u rujnu 2019. (9.09.2019.) na Malti, europsku i istočnomediteransku regionalnu konferenciju. Cilj konferencije bio je osigurati  provedbu globalnog akcijskog plana Svjetske zdravstvene organizacije i osigurati ispunjavanje ciljeva Sedamdesete svjetske zdravstvene skupštine iz svibnja 2017., o odgovoru javnog zdravstva na problem demencije za razdoblje 2017.-2025. te potaknuti članice da do kraja 2025., 75 posto država donese nacionalne akcijske planove za borbu protiv demencije. 

S tim u vezi, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora je na svojoj 95. sjednici usvojio Zaključke koje je predložila Hrvatska Alzheimer Alijansa (HAA), a koji iniciraju donošenje Nacionalne strategije  borbe protiv demencije u Republici Hrvatskoj. 

Z a k lj u č c i

1. Temeljem sve veće pojavnosti demencija u Republici Hrvatskoj, kao i potreba osoba s demencijom, sukladno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), nužno je izraditi Nacionalnu strategiju borbe protiv demencije. 

2. Za izradu Nacionalne strategije borbe protiv demencije potrebno je čim prije osnovati Povjerenstvo, u koje treba uključiti sve relevantne dionike, predstavnike Ministarstva zdravstva i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, stručnjake s ovog područja  te predstavnike nevladinih udruga.

Donošenje ove važne Strategije približilo bi nas međunarodnoj praksi, uključujući promicanje svijesti javnosti o demenciji, ali bi i ujedno poboljšalo kvalitetu zdravstvene i socijalne skrbi za sve ljude koji žive s demencijom i članove njihove obitelji. Time bismo ujedno na adekvatan način zakoračili i u „razdoblje od 2020. do 2030.“ koje je proglašeno dekadom zdravog starenja, a pogotovo stoga što je zdravlje starijih osoba jedan i od prioriteta hrvatskog predsjedanja Vijećem EU-a.