Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Zaključci Odbora za zaštitu okoliša i prirode sa tematske sjednice: "Sanacija nelegalno eksploatirane troske u tvorničkom krugu bivše tvornice ferolegura u Dugom Ratu", održane 12. studenoga 2021. i 2. ožujka 2023.

13.07.2023.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora na 23. sjednici Odbora održanoj 12. studenoga 2021. godine i nastavku održanom 2. ožujka 2023. godine proveo je raspravu o „Sanaciji nelegalno eksploatirane troske u tvorničkom krugu bivše tvornice ferolegura u Dugom Ratu.“ 

Odbor je, sukladno iznesenim stajalištima u provedenoj raspravi, donio na 49. sjednici Odbora održanoj 13. srpnja 2023. godine sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Odbor poziva Vladu RH da uvažavajući sve novonastale okolnosti razmotri mogućnost izmjene Odluke o načinu rješavanja spornih imovinskopravnih odnosa na platou bivše tvornice Dalmacije tvornice ferolegura Dugi Rat sklapanjem sudskih nagodbi i prodajom zemljišta koje je predmet sporova, a koju je donijela na 40. sjednici održanoj 8. lipnja 2017. godine u svrhu rješavanja spornih imovinskopravnih odnosa koji se tiču vlasništva zemljišta i eksploatacije mineralnih sirovina na platou bivše tvornice ferolegura. 
2. Budući da postoje značajne razlike u nalazima i mišljenju Instituta Ruđer Bošković i ispitivanjima koje je proveo Institut građevinarstva Hrvatske na okolnost sastava troske i njenog utjecaja na zdravlje ljudi, Odbor naglašava važnost pouzdanog utvrđivanja trenutnog stanja te podržava potrebu provođenja dodatnih istražnih radova na području bivše tvornice ferolegura u Dugom Ratu u svrhu analize sastava odložene troske i ostatnog materijala od obrade troske na obuhvatu sanacije. 
3. Polazeći od činjenice da operater PROJEKT UVALA d.o.o. nije postupio ni po drugom odobrenom Sanacijskom programu iz 2015. godine te da je rok za sanaciju istekao u siječnju 2020. godine, Odbor poziva Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja da u što je moguće kraćem roku sukladno članku 198. Zakona o zaštiti okoliša putem treće osobe na trošak i odgovornost operatera provede sanaciju tvorničkog kruga bivše tvornice ferolegura. 
4. Odbor je u provedenoj raspravi ključnim ocijenio da se u što je moguće kraćem roku stvore formalno pravni uvjeti za pokretanje postupka sanacije i brzi upis založnog prava s ciljem osiguranja naplate troškova sanacije koju će Republika Hrvatska izvršiti. Stoga Odbor pozdravlja u međuvremenu doneseno Rješenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, KLASA: UP/I-351-02/23-80/1, URBROJ: 517-14-2-23-1 od 17. ožujka 2023. godine kojim se utvrđuje da operater PROJEKT UVALA d.o.o. iz Dugog Rata nije ispunio obvezu sanacije u okolišu prema Programu o sanaciji te da je rok istekao 1. siječnja 2020. godine, da će Ministarstvo putem treće osobe na trošak i odgovornost operatera provesti sanacijski program tvorničkog kruga bivše tvornice ferolegura Dalmacija Dugi Rat, da će se radi osiguranja naplate troškova sanacije koje će prethodno predujmiti RH u predvidivom iznosu od 5.000.000,00 eura izvršiti upis založnog prava na nekretninama u vlasništvu operatera (uz napomenu da ukoliko troškovi budu veći da će se naknadno donijeti posebno rješenje o konačnoj visini troškova) te da će na temelju ovog rješenja zemljišno knjižni odjel nadležnog Općinskog suda u Splitu provesti uknjižbu založnog prava radi osiguranja tražbine po osnovi troškova sanacije na svim nekretninama operatera PROJEKT UVALA d.o.o.  
5. Odbor drži potrebnim utvrditi je li i na koji način došlo do ugroze zdravlja stanovnika Dugog Rata uslijed dugogodišnjeg odlaganja troske na području bivše tvornice ferolegura. Odbor podržava prijedlog pučke pravobraniteljice da  Ministarstvo zdravstva, Splitsko-dalmatinska županija i Zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije na ovoj lokaciji provode kontinuirani biološki monitoring populacije, kao i da se prikupe i analiziraju svi relevantni podaci o zdravstvenom stanju stanovnika ovog područja, od početka odlaganja troske do danas, dovodeći ih u vezu s relevantnim podacima o sastavu troske i njezinom utjecaju na okoliš i zdravlje ljudi. Stoga Odbor poziva Ministarstvo zdravstva da u 2024. godini planira te osigura financijska sredstva Zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije za izradu relevantnih studija utjecaja ekoloških čimbenika na zdravlje ljudi. 
6. Imajući u vidu da nalaz Instituta Ruđer Bošković od lipnja 2022. godine upućuje na pojavu kratkoročnih onečišćenja zraka raznošenjem sitnih čestica troske i preostalog materijala s odlagališta vjetrom, Odbor ističe značaj postavljanja mjernih stanica s ciljem kontinuiranog praćenja kvalitete zraka na platou bivše tvornice ferolegura. 
7. Uvažavajući dosadašnji angažman općine Dugi Rat, posebice pripremu projekta „Priprema tehničke dokumentacije za projekt sanacije i uređenja bivše tvornice Dugi Rat i I. faze sanacije“ i njegova kandidiranja na Norveške fondove i upisa u bazu ITU projekata Urbane aglomeracije Split, Odbor poziva nadležna državna tijela da aktivno uključe općinu u postupke sanacije lokaliteta bivše tvornice ferolegura.
8. Odbor upozorava na prisutan nizak broj kaznenih prijava i osuda kaznenih djela protiv okoliša te poziva na jačanje svijesti kod upravnih tijela i tijela kaznenog progona o teškim posljedicama ekoloških incidenata za okoliš i zdravlje ljudi. Odbor za zaštitu okoliša i prirode na svojoj 35. sjednici održanoj 26. svibnja 2022. godine Mišljenjem je podržao Stajalište RH o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti okoliša putem kaznenog prava i zamjeni Direktive 2008/99/EZ COM (2021) 851.  Budući da je za navedeni Prijedlog Direktive u tijeku redovni zakonodavni postupak Odbor poziva Ministarstvo pravosuđa i uprave da po njenom stupanju na snagu u što je mogućem kraćem roku istu transponira u Kazneni zakon te u sklopu revizije kaznenih djela protiv okoliša, u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te Državnim odvjetništvom Republike Hrvatske, razmotri i opravdanost potrebe širenja zone kažnjivosti i na slučajeve neprovođenja sanacije sukladno sanacijskom programu.
9. Odbor naglašava kompleksnost i zahtjevnost svih postupaka koji se moraju provesti s ciljem saniranja ovog lokaliteta te poziva nadležno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, Državni inspektorat Republike Hrvatske i općinu Dugi Rat na koordinirano djelovanje. 


PREDSJEDNICA ODBORA
Sandra Benčić