Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Zaključak Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o ostvarivanju i zaštiti stečenih prava srpske zajednice temeljnih na Erdutskom sporazumu i Pismu Vlade Republike Hrvatske za završetak mirne reintegracije

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, na svojoj 31. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine, razmatrao je inicijativu člana Odbora, zastupnika Dragana Crnogorca da Odbor razmotri i sukladno tome donese zaključak u svezi ostvarivanja i zaštite stečenih prava srpske zajednice temeljnih na Erdutskom sporazumu i Pismu Vlade Republike Hrvatske za završetak mirne reintegracije.

Kao podloga za raspravu o ovoj temi, Odboru su dostavljeni sljedeći dokumenti: Temeljni sporazum o području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema od 12. studenoga 1995. (Erdutski sporazum) i Pismo Vlade RH Vijeću sigurnosti UN-a o dovršenju mirne reintegracije od 13. siječnja 1997. godine, Odluka Vlade RH o organizaciji, statusu, sastavu, nadležnosti i financiranju Zajedničkog vijeća općina od 15. listopada 1998. godine, Obrazloženje Konačnog prijedloga Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina od 22. studenoga 2002. godine, Međunarodnopravno mišljenje o obvezama proisteklim iz Erdutskog sporazuma i Pisma namjere Vlade RH od 30. kolovoza 2001. godine, Uvodni dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, Zastupničko pitanje zastupnika Dragana Crnogorca od 7. prosinca 2012. godine i odgovor Ministarstva vanjskih i europskih poslova od 3. siječnja 2013. godine (dokumenti u privitku).

U raspravi je posebno istaknuto da su dosadašnje Vlade, osim aktualne Vlade RH, sukladno navedenim dokumentima, imenovale „predstavnika srpske etničke zajednice temeljem prijedloga Zajedničkog vijeća općina na položaje pomoćnika ministara u ministarstvima unutarnjih poslova, pravosuđa, prosvjete, športa i kulture, te visoki položaj u Ministarstvu razvitka i obnove, te u uredu za prognanike“. Nepostupanje Vlade u ovom smislu nije razumljivo s obzirom da se Vlada RH u samom Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju RH Europskoj uniji pozivala na potpuno provedbu svih načela i odredbi, pored ostalih međunarodnih dokumenata, i Erdutskog sporazuma radi doprinosa regionalnoj stabilnosti i suradnji zemalja regije. Osim toga, kako iz odgovora Ministarstva vanjskih i europskih poslova na zastupničko pitanje i dalje nije razvidan stav Vlade RH u svezi sa spomenutim pitanjem, zatraženo je da Odbor, sukladno svojim ovlastima koje se odnose na provedbu potvrđenih međunarodnih akata koji uređuju zaštitu ljudskih prava, pozove Vladu RH da ispoštuje preuzete obveze.

Izraženo je i mišljenje kojim se podržava stav Ministarstva vanjskih i europskih poslova, a koje se poziva na tumačenje Ustavnog suda RH iznesenog u Odluci od 29. srpnja 2011. godine, da su stupanjem na snagu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina obuhvaćena sva ona prava koja je Republika Hrvatska prihvatila spomenutim Pismom Vlade. Budući da članovi Odbora ne raspolažu trenutačnim podacima o imenovanim predstavnicima srpske nacionalne manjine, a ni predstavnika drugih manjina, u ovom mandatu, istaknuto je da su i ti podaci bitni za daljnju raspravu o ovom pitanju.

U raspravi je također iznesen problem zastupljenosti pripadnika mađarske nacionalne manjine u tijelima državne uprave i javnim institucijama u gradu Belom Manastiru i Baranji, te je ukazano na potrebu konkretnog sagledavanja trenutačnog stanja te poduzimanja odgovarajućih mjera radi ostvarivanja razmjerne zastupljenosti sukladno nacionalnoj strukturi stanovništva tog područja.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržana“) donio sljedeći

ZAKLJUČAK

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina poziva Vladu Republike Hrvatske da osigura ostvarivanje i zaštitu stečenih prava srpske zajednice u Republici Hrvatskoj koja su zajamčena Temeljnim sporazumom o području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema od 12. studenoga 1995. (Erdutski sporazum) i Pismom Vlade RH Vijeću sigurnosti UN-a o dovršenju mirne reintegracije od 13. siječnja 1997. godine, te da sukladno navedenim dokumentima imenuje predstavnike srpske etničke zajednice iz područja o kojemu je riječ za pomoćnika ministra u Ministarstvu unutarnjih poslova, Ministarstvu pravosuđa, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta te Ministarstvu kulture.

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin