Odbor za gospodarstvo

Zaključak Odbora za gospodarstvo sa 43. sjednice s rasprave o "Podnošenju Izvješća HERA-e I HROTE-a na okolnosti Ina d.d. plinskog poslovanja"

16.09.2022.

Temeljem članka 47., članka 50. stavka 1. i članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora (Narodne novine, broj 81/13, 113/16, 69/17, 29/18, 53/20 i 119/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 123/20), Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 43. sjednici održanoj 16. rujna 2022. godine, jednoglasno donio sljedeći 

ZAKLJUČAK


1. Iz iznesenih argumenata u raspravi proizlazi da obzirom na zakonske ovlasti Hrvatske energetske regulatorne agencije (u daljnjem tekstu: HERA) u čije osnovne poslove ulazi između ostalog nadzor energetskih subjekata u obavljanju energetskih djelatnosti i nadzor stupnja otvorenosti, natjecanja i zlouporaba na tržištu energije kao i primjenu REMIT Uredbe, baze podataka kojima raspolaže, HERA kao regulator u konkretnom medijski eksponiranom slučaju INA d.d. plinskog poslovanja nije postupala s dužnom pažnjom oslanjajući se na sve pozitivne pravne propise Republike Hrvatske kao i europsku regulativu koja se izravno primjenjuje.

2. Temeljem iznesenog u točci 1. ovoga Zaključka Odbor za gospodarstvo smatra da je ugrožen interes Republike Hrvatske te se poziva Upravno vijeće HERA-e na odgovornost.
        

Obrazloženje

 

Na 43. sjednici Odbora za gospodarstvo  (dalje u tekstu: Odbor) održanoj 16. rujna 2022. godine raspravljalo se o točci dnevnog reda „Podnošenje izvješća HERA-e i HROTE-a na okolnosti INA d.d. plinskog poslovanja“, kao temi od interesa svih građana Republike Hrvatske.

U djelokrugu Odbora za gospodarstvo Hrvatskoga sabora kao matičnoga radnog tijela  su između ostaloga i poslovi praćenja energetskih procesa i djelatnosti, zaštite potrošača (kupaca energije i energetskih subjekata), tržišnog natjecanja i tržišta energije, a što uključuje upoznavanje i praćenje aktivnosti koje poduzima HERA.
Poslovi HERA-e su od interesa za Republiku Hrvatsku i obavljaju ih na temelju javne ovlasti.

Odmah po izbijanju afere plinskog poslovanja u javnosti, zatražena su izvješća HERA-e i HROTE-a, kako bi se razjasnilo da li su temeljem zakonskih ovlasti, djelokrugu poslova, baza podataka, kontrolnim mehanizmima kojima raspolažu mogli detektirati određene anomalije.

U konkretnom medijski eksponiranom slučaju imamo dva trgovačka društva, energetska subjekta čije energetske djelatnosti se obavljaju kao javne usluge (INA d.d. i PLINARA ISTOČNE SLAVONIJE), ali od regulacije nisu isključene i tržišne energetske djelatnosti kojima podliježu druga dva medijski komunicirana trgovačka društva.

Komercijalno osjetljivi podaci su povjerljivi, ali nema tajnosti podataka prema regulatoru, inače izostaje sustav kontrole, a u cilju uspostave učinkovitog tržišta energije i tržišnog natjecanja.
HROTE dostavlja HERA-i mjesečna izvješća, tablične prikaze koji obuhvaćaju količine plina iz transakcija s jasno navedenim prodavateljima i kupcima.
Izravno se primjenjuje REMIT Uredba (Uredba (EU) br. 1227/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o cjelovitosti i transparentnosti veleprodajnog tržišta energije (tekst značajan za EGP)).

REMIT baza sadrži vrlo egzaktne pojedinosti ugovora kako bi se spriječile manipulacije tržišta.

Na temelju dostavljenih Izvješća obje relevantne institucije, cilj rasprave bio je primarno odgovoriti da li je HERA kao neovisni regulator u okviru ovlasti i informacija kojima raspolaže,  na temelju svih pozitivnih pravnih propisa Republike Hrvatske (Zakona o regulaciji energetshih djelatnosti, Zakona o tržištu plina, Zakona o energiji i dr.) i europske regulative (REMIT Uredba, baza podataka (prodaja-kupovina/sklopljene transakcije, Zbirnog pregled Registra dozvola za obavljenje energetskih djelatnosti), financijskih izvješća tvrtki u konkretnom slučaju izuzev INE d.d., redovitog nadzora nad važećim tarifama, naknadama, cjenicima za obavljanje energetske djelatnosti, mjesečnih podataka kojima raspolaže HROTE i dostavlja HERA-i, tromjesečnih  upitnika  o nabavi i prodaji plina od svih opskrbljivača i trgovaca plinom u Republici Hrvatskoj, u INA d.d. aferi enormih razmjera, uočila ili mogla uočiti nepravilnosti.

Na sjednici Odbora su prisustvovali i predstavnici Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (u daljnjem tekstu: MINGOR), sukladno članku 56. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Nakon izlaganja Izvješća od strane čelnika HERA-e i HROTE-a provedena je rasprava u kojoj su sudjelovali svi članovi Odbora kao i drugi zainteresirani zastupnici Hrvatskoga sabora te predstavnici MINGOR-a.

Po okončanju rasprave Odbor je jednoglasno sa 11 glasova “ZA” usvojio Zaključak kako to stoji u dispozitivu.

PREDSJEDNIK ODBORA 
Žarko Tušek