Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Provedba zaključka Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o izradi Prijedloga zakona o Spomen-području Goli otok

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora održao je raspravu na 9. sjednici, 20. lipnja 2012. godine, o provedbi zaključka o izradi Prijedloga zakona o Spomen-području Goli otok, donesenog 14. prosinca 2005. godine.

Imajući u vidu da je prepiska Odbora odvijala se u prethodna dva mandata Vlade Republike Hrvatske i nadležnog Ministarstva kulture, u nastavku navodimo najvažnije naglaske u svezi s ovom temom:

- Tematska sjednica Odbora na kojoj je jednoglasno usvojen zaključak kojim se poziva Vlada Republike Hrvatske da u suradnji sa svim zainteresiranim stranama pripremi Prijedlog zakona o Spomen području Goli otok održana je 14. prosinca 2005. godine.

- Zaključak Odbora upućen je Vladi RH, a od nadležnog Ministarstva kulture je zaprimljeno više očitovanja u svezi provedbe ovog zaključka. Jedan od problema u izradi prijedloga zakona bila je „nemogućnost identifikacije terena, tj. obuhvata Spomen-područja iz razloga što zemljišnoknjižni ulošci za katastarsku općinu Goli tada nisu sastavljeni, a bez njihovog sastavljanja nije bilo moguće staviti u službenu uporabu novi katastarski plan. Općinski sud u Rabu je konačno riješio ovo pitanje i cijeli je Goli otok razvrstan u katastarske čestice i označen ili kao opće dobro - pomorsko dobro i kao vlasništvo Republike Hrvatske. Prema očitovanju nadležnog ministarstva iz 2007. ovo je bio preduvjet za upućivanje već izrađenog prijedloga zakona u proceduru.

- Na sjednici Odbora održanoj 14. travnja 2010. ponovno je jednoglasno donesen zaključak kojim se od Vlade RH tražilo da do 30. lipnja 2010. uputi u saborsku proceduru Prijedlog zakona o Spomen-području Goli otok. Kako na ovaj zaključak Odbora nije bilo reakcije, Vladi RH upućena je 1. srpnja 2010. požurnica s ciljem provedbe zaključka.

- U odgovoru Ministarstva kulture od 15. listopada 2010. izneseno je mišljenje da su kroz Prijedlog zakona o pronalaženju, obilježavanju i održavanju grobova žrtava komunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata obuhvaćene i žrtve stradale na otocima Goli otok i Sveti Grgur (Zakon je izglasan 4. ožujka 2011.).

- Odbor je u odgovoru od 7. prosinca 2010. naglasio da se slaže s konstatacijom Ministarstva kako je riječ o vrlo složenoj materiji koju je potrebno pažljivo razmotriti, no da je mišljenja da će se trajni spomen na žrtve zloglasnih kaznionica na spomenutim otocima u razdoblju od 1949. do 1988. moći jedino sačuvati multidisciplinarnim osmišljavanjem Spomen-područja Goli otok. Stoga je još jednom pozvao Ministarstvo kulture da okonča svoj rad na izradi posebnog Prijedloga zakona o Spomen-području Goli otok, budući da su osigurani potrebni preduvjeti te da ga uputi u proceduru.

- U Ministarstvu kulture je 9. ožujka 2011. održan sastanak svih zainteresiranih dionika s ciljem iznalaženja najboljeg rješenja kako bi se iznašao najbolji model obilježavanja i zaštite Golog otoka.

- Odbor je na svojoj 53. sjednici, održanoj 30. lipnja 2011. ponovno jednoglasno usvojio zaključak kojim Odbor traži od Vlade Republike Hrvatske da ga, temeljem dosadašnjih zaključaka Odbora i dogovora s održanih sastanaka u Ministarstvu kulture, žurno izvijesti o svemu do sada poduzetom kao i normativnim rješenjima kojima bi se osigurala spomenička valorizacija Golog otoka i dostojno obilježio spomen na njegove žrtve.

- Posljednje službeno očitovanje Ministarstva je od 12. rujna 2011.

Poslije svega tekst prijedloga zakona nije utvrđen niti je dostavljen u saborsku proceduru.

U raspravi na današnjoj sjednici Odbora, predstavnica Ministarstva kulture je nakon izlaganja predsjednika Odbora i predstavnika Udruge Goli otok „Ante Zemljar“ naglasila da je ministrica kulture upoznata sa svim aspektima ovoga pitanja. Posebno je istaknula činjenicu da je izrađena podloga za spomeničku valorizaciju Golog otoka koja obuhvaća sva povijesna događanja i različite inicijative koje su se u međuvremenu upućivale iz nevladinih udruga i udruga mladih. Osim toga potvrdila je da je Nacrt prijedloga zakona o Spomen-području Goli otok izrađen, no da je osnovni problem pitanje koordinacije ministarstva koje se svako u svom dijelu trebaju uključiti u realizaciju ovog prijedloga, a najvažnije od svega je pitanje iznalaženje značajnih financijskih sredstava potrebnih za njegovo ostvarenje.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno usvojio sljedeći

ZAKLJUČAK

Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da u roku od šest (6) mjeseci uputi u saborsku proceduru Prijedlog zakona o Spomen-području Goli otok.

PREDSJEDNIK ODBORA dr. sc. Furio Radin