Temeljem članka 84. Ustava Republike Hrvatske i članka 129. Poslovnika Hrvatskog sabora, Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu podnosi Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima
Za svog predstavnika, koji će u njegovo ime sudjelovati u radu Hrvatskog sabora i njegovih radni tijela, Odbor je odredio Zorana Vinkovića, predsjednika Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
PREDSJEDNIK ODBORA
Zoran Vinković
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O ZAKONA O BRDSKO-PLANINSKIM PODRUČJIMA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima, sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. Ustava Republike Hrvatske (”Narodne novine”, br. 56/90, 135/97, 8/98 – pročišćeni tekst, 113/2000, 124/2000 – pročišćeni tekst, 28/2001, 41/2001 – pročišćeni tekst, 55/2001 – ispravak, 76/2010 i 85/2010 – pročišćeni tekst).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o brdsko-planinskim područjima uređuju se poticajne mjere za demografsku obnovu, gospodarski rast i održivi razvitak, te stvaranje preduvjeta za rješavanje socijalnih prilika i podizanja životnog standarda stanovnika u brdsko-planinskim područjima, odnosno brdsko-planinska područja određena su kao područja od interesa i pod posebnom zaštitom Republike Hrvatske. Općine i gradovi koji imaju status brdsko-planinskih područja taksativno su navedene u Zakonu.
Ovim zakonom potrebno je dopuniti Zakon o brdsko-planinskim područjima na način da se dopuni članak 3. Zakona i uvrsti Grad Novi Vinodolski u brdsko-planinska područja čime bi ostvario sva prava koja ostvaruju jedinice lokalne samouprave koja su uvrštena u ta područja.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku po popisu stanovništva provedenom u 2011. godini Grad Novi Vinodolski ima ukupno 5.131 stanovnika te u odnosu na površinu od 261,33m² gustoća naseljenosti iznosi 19,63 stanovnika/km² i Grad Novi Vinodolski ispunjava uvjete za uvrštenje u brdsko-planinska područja od 2012. godine.
Predsjedniku Hrvatskog sabora obratio se gradonačelnik grada Novog Vinodolskog, gospodin Oleg Butković, inicijativom za dopunu Zakona o brdsko-planinskim područjima. Sukladno Poslovniku Hrvatskog sabora, predsjednik Hrvatskog sabora uputio je predmet na postupanje Odboru za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je na 11. sjednici Odbora održanoj 14. studenog 2012. godine, razmotrio inicijativu gradonačelnika Grada Novi Vinodolski za dopunu Zakona o brdsko-planinskim područjima kojom bi se Grad Novi Vinodolski uvrstio u brdsko-planinska područja.
Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu je jednoglasno odlučio pokrenuti postupak i predložiti Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima sukladno Poslovniku Hrvatskog sabora.
Uz ovaj Prijedlog zakona o dopuni Zakona o brdsko-planinskim područjima prilaže se i inicijativa i dokumentacija koju je uputio gradonačelnik Grada Novi Vinodolski.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovog Zakona neće biti potrebno osigurati dodatna sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA S OBRAZLOŽENJEM
PRIJEDLOG ZAKONA O DOPUNI ZAKONA O BRDSKO-PLANINSKIM PODRUČJIMA.
Članak 1.
U Zakonu o brdsko-planinskim područjima („Narodne novine“ br. 12/02., 32/02., 117/03.l, 42/05., 90/05. i 80/08.) u članku 3. iza riječi „Lepoglava“ iza zareza dodaju se riječi „Novi Vinodolski,“.
Članak 2.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama.
O B R A Z L O Ž E NJ E
Uz članak 1.
Ovom odredbom Grad Novi Vinodolski uvrštava se u brdsko-planinska područja. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine Grad Novi Vinodolski ispunjava potrebna kriterije za uvrštenje u navedena područja.
Uz članak 2.
Ovom odredbom se propisuje vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE DOPUNJUJU.
Članak 3.
»U smislu ovoga Zakona status brdsko-planinskog područja imaju sljedeće jedinice lokalne samouprave:
– gradovi: Buzet, Čabar, Delnice, Imotski, Lepoglava, Ogulin, Orahovica, Senj, Sinj, Trilj, Vrbovsko i Vrgorac, općine: Bistra, Budinšćina, Cerovlje, Čavle, Dicmo, Đurmanec, Fužine, Gračišće, Jelenje, Jesenje, Kalnik, Kaptol, Karlobag, Klana, Klis, Lobor, Lokve, Lovreć, Lupoglav, Ljubešćica, Matulji, Motovun, Mrkopalj, Muć, Novi Golubovec, Podbablje, Primorski Dolac, Radoboj, Ravna Gora, Skrad, Stubičke Toplice, Šestanovac i Vinodolska općina.