Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Prijedlog odluke o izboru dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske

Odbor za Ustav, Poslovnik
i politički sustav
Klasa: 021-13/09-08/16
Urbroj: 6521-1-09-
Zagreb, 18. lipnja 2009.

PREDSJEDNIKU HRVATSKOGA SABORA

Predmet: Prijedlog odluke o izboru dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske

Na temelju članka 125. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske i članka 57. stavka 1. podstavka 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora a u svezi s člankom 6.  Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske  Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora podnosi Hrvatskom saboru Prijedlog odluke  o izboru dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske koji je većinom glasova utvrdio na sjednici održanoj 18. lipnja 2009. godine te predlaže Hrvatskom saboru da Odluku o izboru dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske donese na 11. sjednici.

Za izvjestitelja Odbora, koji će sudjelovati u radu Hrvatskoga sabora i njegovih radnih tijela Odbor je odredio zastupnika Vladimira Šeksa, predsjednika Odbora.

 


        PREDSJEDNIK ODBORA

             Vladimir  Šeks

 

Na temelju članka 125. stavka 1. Ustava Republike Hrvatske Hrvatski sabor na sjednici ____  2009. godine donio je

 

ODLUKU
O IZBORU DVA SUCA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE


 I.

Za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske biraju se:

 

II.

Izabrani suci Ustavnog suda Republike Hrvatske stupit će na dužnost u skladu s odredbom članka 8. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.


III.

Ova Odluka objavit će se  u "Narodnim novinama".

 

Klasa: 021-13/09-08/16
Zagreb,

        PREDSJEDNIK
       HRVATSKOGA SABORA

        Luka Bebić

 

 

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora predlaže Hrvatskom saboru Prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske i to:

1. Mr. sc. MATU ARLOVIĆA
2. Mr. sc. ANTONIJU KOVAČIĆ
3. ANTUNA PALARIĆA
4. AGATU RAČAN

 

Obrazloženje
 
Sukladno članku 9. stavku 2. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske predsjednica Ustavnog suda je 10. listopada 2008. godine izvijestila Hrvatski sabor da 11. travnja  2009. godine istječe mandat sucima Ustavnog suda Republike Hrvatske:


1. AGATI RAČAN
2. MARIJU KOSU
3. Prof. dr. sc. ŽELJKU POTOČNJAKU.


Hrvatski sabor je na sjednici 03. travnja 2009. godine donio Odluku o izboru MIROSLAVA ŠEPAROVIĆA za suca Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Zbog rečenog potrebito je izabrati još dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske kako bi Ustavni sud Republike Hrvatske nastavio djelovati u punom sastavu.
 
Člankom 125. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske i člankom 6. stavkom 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske propisano je da postupak kandidiranja sudaca Ustavnog suda i predlaganja za izbor Hrvatskom saboru provodi odbor Hrvatskoga sabora nadležan za Ustav.

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora uputio je sukladno članku 6. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske poziv pravosudnim institucijama, pravnim fakultetima, odvjetničkoj komori, pravničkim udrugama, političkim strankama, drugim pravnim osobama i pojedincima da predlože kandidate za izbor dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Poziv je objavljen u „Narodnim novinama“ broj 45/09. od 10. travnja 2009. godine. Rok za podnošenje kandidatura bio je 60 dana te je posljednji dan za podnošenje kandidatura bio 09. lipnja 2009. godine.

U pozivu je od kandidata zatraženo da uz životopis trebaju priložiti dokumentaciju o ispunjenju Ustavnim zakonom propisanih uvjeta a posebice: domovnicu, diplome o završenim stupnjevima obrazovanja, potvrde o radnom iskustvu u pravnoj struci (preslik radne knjižice i potvrde poslodavaca), uvjerenje kaznenog suda da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak, potvrdu Ministarstva financija – Porezne uprave da je kandidat podmirio sve dospjele obveze.

Na poziv su pravovremeno stigle kandidature:

1. Mr. sc. MATE ARLOVIĆA
2. BRANKA ČIŽMEKA
3. Mr. sc. MILJENKA GIUNIA
4. KATE GOJTAN
5. JADRANKE KALEBIĆ
6. Mr. sc. ANTONIJE KOVAČIĆ
7. TONČI MAJICE
8. ANTE MATIĆA
9. ANTUNA PALARIĆA
10. AGATE RAČAN
11. DALIJE TOMEŠ.


Na sjednici održanoj 18. lipnja 2009. godine Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora utvrdio je da je 11 kandidata pravovremeno podnijelo kandidature. 

Odbor je većinom glasova utvrdio da su kandidature desetero kandidata pravovaljane i to:  Mate Arlovića, Branka Čižmeka, Miljenka Giunia, Kate Gojtan, Jadranke Kalebić, Antonije Kovačić, Tončija Majice, Antuna Palarića, Agate Račan i Dalije Tomeš.

Odbor je također većinom glasova zaključio da se kandidatura Ante Matića utvrđuje nepravovaljanom jer nije priložio dokaze za ispunjavanje uvjeta za izbor sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske propisanih Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu Republike Hrvatske. 
 
Člankom 6. stavkom 4. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske propisano je da nadležni odbor obavlja javni razgovor sa svakim kandidatom koji ispunjava uvjete za izbor za suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i na temelju prikupljenih podataka i rezultata razgovora sastavlja listu kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske s tim da lista kandidata u pravilu sadržava više kandidata od broja sudaca Ustavnog suda koji se bira.

Odbor je pozvao na javni razgovor sve kandidate čije kandidature je tvrdio pravovaljanim.

Tijekom javnog razgovora članovi Odbora pobliže su se upoznali s kandidatima koji su iznijeli podatke koje su smatrali bitnim. Službena zabilješka s javnog razgovora s kandidatima sastavni je dio ove Odluke. 

Nakon obavljenog razgovora Odbor je  razmotrio način utvrđivanja liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske. 

Prijedlog potpredsjednika Odbora Josipa Leke i članice Odbora Ingrid Antičević Marinović da Odbor uputi Hrvatskom saboru listu kandidata na kojoj će biti svih 10 kandidata koji ispunjavaju Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu Republike Hrvatske propisane uvjete Odbor nije prihvatio jer su "ZA" prijedlog glasovala dva člana Odbora, a sedam je bilo "PROTIV".

Prijedlog predsjednika Vladimira Šeksa da listu kandidata koji ulaze u uži izbor za dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske čini četiri kandidata za koje glasuje tajnim glasovanjem najviše članova Odbora, Odbor je prihvatio većinom glasova (7 glasova "ZA" i dva glasa "PROTIV").

 Tajnim glasovanjem utvrđeno je da su kandidati dobili slijedeći broj glasova:

1. Mr. sc. MATO ARLOVIĆ - 9 glasova 
2. BRANKO ĆIŽMEK - 0 glasova
3. Mr. sc. MILJENKO GIUNIO - 0 glasova
4. KATA GOJTAN - 0 glasova
5. JADRANKA KALEBIĆ - 0 glasova
6. Mr. sc. ANTONIJA KOVAČIĆ - 6 glasova
7. TONČI MAJICA - 2 glasa
8. ANTUN PALARIĆ - 6 glasova
9. AGATA RAČAN - 3 glasa
10. DALIJA TOMEŠ - 0 glasova.

Iz rečenog proizlazi da Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora predlaže Hrvatskom saboru Prijedlog liste kandidata koji ulaze u uži izbor za dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i to:

1. mr. sc. MATU ARLOVIĆA
2. mr. sc. ANTONIJU KOVAČIĆ
3. ANTUNA PALARIĆA
4. AGATU RAČAN.

Prigodom utvrđivanja Prijedloga liste kandidata koji ulaze u uži izbor za suce Ustavnog suda Republike Hrvatske Odbor je uzeo u obzir uočenu izvrsnost istaknutu u životopisu pojedinog kandidata te  dojam iz javnog razgovora. Također je vodio računa o poštivanju ustavne odredbe o ravnopravnosti spolova.

Sukladno članku 6. stavku 5. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske Odbor daje i obrazloženje iz kojeg je razvidno zašto je pojedinom kandidatu dao prednost pred ostalim kandidatima.

Za mr. sc. MATU ARLOVIĆA  Obor se opredijelio zbog istaknutog djelovanja tijekom pet mandata kao zastupnik u Hrvatskom saboru kad je sudjelovao kao autor, koautor i sudionik u izradi, raspravljanju i procesu donošenja mnogih propisa u Republici Hrvatskoj koji čine temelj njezinog pravnog poretka. Tako je sudjelovao u donošenju izmjena i dopuna Ustava Republike Hrvatske iz 2000. i 2001. godine,  na izradi tekstova te u procesu donošenja svih ustavnih zakona na snazi u Republici Hrvatskoj, te zakona kojima se uređuju prava pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
 
Tijekom djelovanja u Hrvatskom saboru bio je predsjednik Odbora za upravu i pravosuđe, predsjednik Komisije za Poslovnik Hrvatskoga sabora, predsjednik Odbora za pomorstvo i veze, predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, član Odbora za zakonodavstvo, član Odbora za poljoprivredu, član Odbora za izbor, imenovanje i administrativne poslove,  član Nacionalnog vijeća za vode, član Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, koordinator rada Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske, voditelj stalnog izaslanstva u Skupštini WEU.

Od 2008. godine vanjski je član Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora iz reda javnih, znanstvenih i stručnih djelatnika.

Od veljače 2009. godine član je Radne grupe za izradu prijedloga promjena Ustava Republike Hrvatske imenovan od strane Vlade Republike Hrvatske.

Objavio je više od 30 znanstvenih i stručnih radova.

Tijekom svoje znanstveno-nastavne, stručne, humanitarne i političke karijere aktivno je sudjelovao u radu brojnih javnih tribina, okruglih stolova, seminara, simpozija i konferencija kako domaćim tako i međunarodnim.

Jedan je od članova osnivača Hrvatskog pravnog centra  a dva mandata bio je potpredsjednik Hrvatskog crvenog križa – Nacionalnog društva.

Za svoj rad dobio je više nagrada, priznanja i odlikovanja za ratne zasluge u Domovinskom ratu i humanitarno djelovanje.

 

Za mr. sc. ANTONIJU KOVAČIĆ Odbor se opredijelio zbog stručnih, znanstvenih i profesionalnih rezultata tijekom radnog vijeka kao pravnice i sutkinje Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske.

Kandidatkinja se kontinuirano doškolovala te stekla akademski stupanj magistrice kaznenopravnih znanosti, završila je interdisciplinarni poslijediplomski studij iz socijalne psihijatrije i sociopatologije, polaznik je poslijediplomskog specijalističkog studija iz europskog prava te završava doktorat iz područja prekršajnog prava i postupka na temu "Suvremeni izazovi hrvatskog prekršajnog prava, zakonodavstva i sudstva u Europskom ntegracijskom procesu Republike Hrvatske".

Autorica je preko 20 objavljenih stručnih i znanstvenih radova.

Sudionica je brojnih stručnih usavršavanja, znanstvenih i stručnih skupova, seminara i okruglih stolova, nacionalnog i međunarodnog značaja.

Sudjelovala je u mnogim projektima međunarodnih organizacija, udruga i zaklada u okviru reforme pravosuđa, kao i programima CARD Europske unije.

Kao ekspert sudjelovala je u projektima izvršne, zakonodavne i sudbene vlasti Republike Hrvatske radi stvaranja temelja modernog sustava prekršajnog prava i sudovanja. 


Za ANTUNA PALARIĆA Odbor se opredijelio zbog njegovih istaknutih stručnih i radnih rezultata u sudbenoj i izvršnoj vlasti Republike Hrvatske kao dužnosnik u sudu, Ministarstvu uprave, Državnom ravnateljstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Ministarstvu poljoprivrede i šumarstva i Središnjem državnom uredu za upravu.

Bio je autor i koautor gotovo svih prijedloga zakona koji se odnose na ustrojstvo tijela državne vlasti, sustav državne uprave, lokalnu samoupravu, izborni sustav, službenički sustav te strategiju reforme državne uprave.

Sudjelovao je u kreiranju i razvoju lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj i obavljao nadzor nad zakonitošću rada.

Kroz obavljanje državne dužnosti te javnim nastupima na konferencijama i okruglim stolovima aktivno je djelovao na promicanju ljudskih prava, prava nacionalnih manjina te transparentnosti i zakonitosti rada državne uprave.

Autor je dvije knjige iz područja izbornog zakonodavstva i više stručnih članaka.

Član je Državne ispitne komisije za državni stručni ispit, ispitne komisije za polaganje pravosudnog ispita i Radne skupine za izradu prijedloga promjene Ustava koju je osnovala Vlada Republike Hrvatske.

Nositelj je niza odlikovanja iz Domovinskog rata.

 


Za AGATU RAČAN Odbor se opredijelio jer je obavljala pravne poslove i dala velik doprinos tijekom 36 godina kao stručna suradnica u Institutu za društveno upravljanje, kao savjetnica u Informatoru, tajnica Koordinacije u Izvršnom vijeću Sabora, savjetnica u Republičkom komitetu za građevinarstvo, stambene i komunalne poslove, tajnica Komisije za stambena pitanja Izvršnog vijeća Sabora, pomoćnica predstojnika Ureda za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske, načelnica u Odjelu za izradu propisa u Ministarstvu privatizacije, viša stručna savjetnica u Uredu za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske, pomoćnica ministra za europske integracije i kao sudac Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Od 1996. do 2002. godine bila je članica Radne skupine Vlade Republike Hrvatske za ispitivanje sukladnosti hrvatskog zakonodavstva s Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljenih sloboda i protokolima.

Objavila je niz stručnih radova navedenih u prilogu životopisa.

Od 1990. do 2008. godine održala je niz predavanja na okruglim stolovima te  međunarodnim konferencijama.

Dodatno se stručno usavršavala u Washingtonu i New Yorku, Dubrovniku te Strassbourgu i Bruxellesu.

 

 

Odbor, uz svoj prijedlog dostavlja listu svih kandidata  koji ispunjavaju uvjete za izbor suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i kompletnu dokumentaciju.
 
Odbor ističe da je postupak kandidiranja i predlaganja za izbor dva suca Ustavnog suda Republike Hrvatske proveden potpuno transparentno, a sjednici Odbora i javnom razgovoru nazočili su predstavnici GONG-a i medija.