Odbor za europske poslove

Obrazloženo mišljenje Odbora za europske poslove o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga COM (2016) 128

Odbor za europske poslove je, na temelju ovlasti dodijeljenih Zakonom o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima i Poslovnikom Hrvatskoga sabora, 5. svibnja 2016. održao sjednicu na kojoj je raspravljao o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga COM (2016) 128.

U skladu s ovlastima koje nacionalnim parlamentima država članica Europske unije dodjeljuju Ugovor o Europskoj uniji i Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno Protokol (br. 2) o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti, članovi Odbora raspravljali su o navedenom Prijedlogu direktive iz perspektive poštovanja načela supsidijarnosti, kako je ono definirano člankom 5. stavkom 2. Ugovora o Europskoj uniji.

Nakon provedene rasprave Odbor za europske poslove je na temelju članka 158. stavka 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora donio sljedeće

OBRAZLOŽENO MIŠLJENJE

Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga nije u skladu s načelom supsidijarnosti.

OBRAZLOŽENJE

Odbor za europske poslove utvrdio je da, protivno članku 5. Protokola br. 2 o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti, Prijedlog direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 96/71/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 1996. o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga ne sadrži detaljnu izjavu kojom bi se omogućila procjena sukladnosti s načelima supsidijarnosti i proporcionalnosti, iz čega slijedi da Europska komisija kao predlagatelj akta nije opravdala potrebu donošenja zakonodavnog akta na razini Europske unije.

Nadalje, Odbor za europske poslove, polazeći od članka 56. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, smatra da predmetni Prijedlog direktive otvara pitanja ograničavanja slobode pružanja usluga unutar Europske unije te naglašava da je cijena rada legitiman element konkurentnosti tvrtki na unutarnjem tržištu Europske unije.

Slijedom navedenog Odbor za europske poslove postavlja pitanje opravdanosti ulaska predlagatelja u načelo autonomije poslodavaca i sindikata u procesu kolektivnog pregovaranja.

Odbor za europske poslove također smatra da predlaganje izmjena Direktive 96/71/EZ u razdoblju dok još teče rok za prenošenje Direktive 2014/67/EU o provedbi Direktive 96/71/EZ o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga i izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta („Uredba IMI“) u nacionalna zakonodavstva država članica predstavlja pretjeranu regulaciju te stvara okružje pravne nesigurnosti za radnike i tvrtke, što je izravno u suprotnosti s načelima unutarnjeg tržišta.

 

 PREDSJEDNIK ODBORA
      Gordan Jandroković