Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 25. sjednici održanoj 10. studenoga 2021. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktima od 4. studenoga 2021. godine.
Odbor je prijedloge zakona sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela. Provedena je objedinjena rasprava.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o sudovima pristupilo radi revidiranja normativnog okvira stalnih sudskih vještaka, procjenitelja i tumača, revidiranja normativnog okvira koji se odnosi na osiguranje pravosudnih tijela, revidiranja odredaba o ravnateljima sudske uprave, propisivanja da će u slučaju prestanka obnašanja dužnosti predsjednika Vrhovnog suda RH Državno sudbeno vijeće ovlastiti suca toga suda koji će do izbora predsjednika Vrhovnog suda RH obavljati poslove sudske uprave, uvođenja obveze polaganja posebnog stručnog ispita za službenike u sudovima, preciziranja ovlasti Visokog kaznenog suda RH, propisivanja obveznog osnivanja specijaliziranih sudskih odjela u općinskim sudovima u sjedištima županijskih sudova za postupanje u predmetima kojima se uređuju obiteljski odnosi, preciziranja postupka izbora predsjednika Vrhovnog suda RH, propisivanja provedbe periodične temeljne sigurnosne provjere svih sudaca te revidiranje uvjeta za obavljanje poslova pravosudne inspekcije.
Predlaže se ovlast imenovanja stalnih sudskih vještaka i stalnih sudskih tumača povjeriti ministru nadležnom za poslove pravosuđa, uvjeti njihovog imenovanja predlaže se propisati zakonom, predlaže se i ukidanje četverogodišnjeg razdoblja imenovanja te bi jednom imenovani mogli obavljati poslove dok za to postoje propisani uvjeti. U odnosu na službenike koji obavljaju poslove osiguranja pravosudnih tijela predlaže se u Zakon o sudovima propisati da je posebno teška povreda službene dužnosti službenika prisutnost bilo koje količine alkohola u organizmu za vrijeme rada, predlaže se propisati i posljedice utvrđenja postojanja sigurnosnih zapreka odnosno nepristajanja službenika na provedbu provjere, predlaže se propisati i postupak te posljedice utvrđenja nesposobnosti za obavljanje poslova službenika pravosudne policije. Pored toga, važeće odredbe Zakona o sudovima koje reguliraju pojedina statusna pitanja službenika pravosudne policije na poslovima osiguranja potrebno je revidirati radi preciziranja i statusnog izjednačavanja sa službenicima pravosudne policije iz zatvorskog sustava. U odnosu na funkciju ravnatelja sudske uprave precizirani su uvjeti za raspored na to radno mjesto.
Predlaže se uvođenje obveze polaganja posebnog stručnog ispita za službenike u sudovima, te posebna osnova prestanka države službe ako ispit ne polože u propisanom roku. Precizira se uloga Visokog kaznenog suda RH u kaznenom sudovanju općenito i daju se ovlasti koje ima i Visoki prekršajni sud RH u odnosu na prekršajno sudovanje. Zbog nužnosti osiguranja učinkovite i kvalitetne pravne zaštite u predmetima obiteljskih odnosa, propisuje se obveza osnivanja specijaliziranih sudskih odjela u pojedinim općinskim sudovima, na rad u odjele moći će se rasporediti samo suci koji ispune posebne uvjete stručnog usavršavanja u skladu s posebnim pravilnikom. U odnosu na odredbe o postupku izbora predsjednika Vrhovnog suda RH predlaže se propisati da samo pravodobne i potpune prijave Državno sudbeno vijeće dostavlja Predsjedniku RH, koji će o svim kandidatima zatražiti mišljenja nadležnih tijela. Predlaže se i da će, ako Predsjednik RH u roku od 15 dana od zaprimanja mišljenja nadležnih tijela niti jednog kandidata ne predloži za predsjednika Vrhovnog suda RH, Državno sudbeno vijeće će poništiti javni poziv i najkasnije u roku od 8 dana ponovno pokrenuti postupak izbora predsjednika Vrhovnog suda RH objavom novog poziva. Propisuje se i provedba periodične temeljne sigurnosne provjere svih sudaca, izvješće o provedenoj provjeri dostavlja se predsjedniku Vrhovnog suda RH, a odluku o postojanju sigurnosnih zapreka na temelju dostavljenog izvješća donosi posebno vijeće, koje imenuje Opća sjednica Vrhovnog suda RH iz reda sudaca Vrhovnog suda. Ovime se predlaže propisati da se za odlučivanje o žalbama protiv svih odluka općinskih sudova u građanskim predmetima određuje svaki županijski sud.
U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene.Predloženo je da se ispita mogućnost uređenja najdužeg roka kojim bi Državno sudbeno vijeće ovlastilo suca Vrhovnog suda RH za obavljanje poslova sudske uprave do izbora predsjednika Vrhovnog suda, ako predsjednik Vrhovnog suda RH prestane obnašati svoju dužnost.
Odbor je jednoglasno sa osam ( 8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak:
U skladu s člankom 247. st 3. Poslovnika Hrvatskoga sabora provest će se objedinjena rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova.
Nakon provedene rasprave, Odbor je sa šest (6) glasova „za“ i dva (2) „suzdržana“ glasa odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći zaključak.
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima.
2. mSve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnih prijedloga zakona.
Odbor je sa sedam (7) glasova „za“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeći zaključak
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o područjima i sjedištima sudova.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi izrade Konačnih prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić