Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 2. sjednici održanoj 8. listopada 2020. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 223/2014 u pogledu uvođenja posebnih mjera za svladavanje krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19, COM (2020) 223 koje je Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio Odbor za europske poslove aktom od 1. listopada 2020.
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 223/2014 u pogledu uvođenja posebnih mjera za svladavanje krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19, COM (2020) 223, usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom: Klasa: 022-03/20-07/235, Urbroj: 50301-21/32-20-2 na sjednici održanoj 8. rujna 2020. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica nadležnog tijela za izradu prijedloga stajališta Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. U svom izlaganju osvrnula se na pandemiju bolesti COVID-19, istaknuvši njezine socijalne i gospodarske posljedice. Kako bi se državama članicama pomoglo u pružanju učinkovitog odgovora na iste, potrebno je stoga donijeti dodatne mjere, uključujući povećanje sredstava koja su dostupna iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR-a), Europskog socijalnog fonda (ESF-a) i Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD-a). U tom kontekstu Komisija predlaže novu izmjenu Uredbe o zajedničkim odredbama (REACT-EU) i Uredbe o FEAD-u, kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19 te kako bi za te fondove osigurala dodatna sredstva za 2020., 2021. i 2022.
Dodatna sredstva za 2020. potječu iz povećanja ukupnih sredstava za gospodarsku, socijalnu i teritorijalnu koheziju u višegodišnjem financijskom okviru za razdoblje 2014.–2020., a dodatna sredstva za 2021. i 2022. predstavljaju vanjske namjenske prihode koji proizlaze iz (Europskog instrumenta za oporavak).
Ti će se iznosi raspodijeliti među državama članicama uzimajući u obzir njihovo relativno blagostanje i u kojoj je mjeri trenutačna kriza pogodila njihova gospodarstva i društva. Tehničkoj pomoći na inicijativu Komisije dodjeljuje se 0,35 % dodatnih sredstava. Odstupajući od pravila koja se primjenjuju na vanjske namjenske prihode utvrđena u Financijskoj uredbi, nakon što se dodijele operativnim programima, ta dodatna sredstva slijede primjenjiva pravila utvrđena u Uredbi o zajedničkim odredbama i Uredbi o FEAD-u, uključujući pravila o obvezama i opozivima iz Uredbe o zajedničkim odredbama.
U raspravi su članovi Odbora podržali stajalište Republike Hrvatske, smatrajući pri tom da mogućnost korištenja dodatnih sredstava iz REACT EU instrumenta praćena znatnijom stopom predfinanciranja i izuzećem od nacionalnog sufinanciranja (100% EU sufinanciranje), državama članicama omogućuje veću likvidnost i fleksibilnost u provedbi mjera za najpotrebitije, što Republika Hrvatska snažno podržava.
Nakon provedene rasprave, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora jednoglasno je (9 “za”) donio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 223/2014 u pogledu uvođenja posebnih mjera za svladavanje krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19, COM (2020) 223
PREDSJEDNICA ODBORA
Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.