Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Mišljenje Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, COM (2018)171

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 54. sjednici održanoj 30. listopada  2018. razmotrio je Stajalište  Republike  Hrvatske  o  Prijedlogu  direktive Europskog  parlamenta   i  Vijeća  o  izmjeni  Direktive  2004/37/EZ  o  zaštiti  radnika   od   rizika  zbog izloženosti karcinogenim ili  mutagenim tvarima  na radu,COM(2018)171;   D.E.U.br.18/023, koje je predsjednici Odbora, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio Odbor za europske poslove aktom  od 1.listopada  2018.

 Stajalište Republike Hrvatske o zakonodavnom paketu za zaštitu radnika zbog rizika od izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku  i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom  Klasa: 022-03/18-07/2259, Urbroj: 50301-23/21-18-1 na sjednici 29. svibnja 2018.

 Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica nadležnog tijela za izradu prijedloga stajališta Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. U svom izlaganju posebno se osvrnula na treći Paket vrijednosti koje je objavila Europska komisija te vezano za uključivanje biomonitoringa, što je bio prijedlog FR. Kako je istaknula, Komisija je donijela zakonodavni prijedlog Direktive za izmjenu Direktive 2004/37EZ kako bi se uvele granične vrijednosti izloženosti za sljedećih pet tvari i njihovih spojeva:  kadmij i njegovi anorganski spojevi,  berilij i njegovi anorganski spojevi, arsenska kiselina i njezine soli, kao i anorganski spojevi arsena,  formaldehid, i 4,4'-metilen-bis-(2-kloroanilin) tzv. MOCA.

 Članovi Odbora u raspravi su se posebno osvrnuli na formaldehid, s obzirom na to da je o istome Odbor Europskoj komisiji poslao Zaključke sa svoje 14. sjednice, održane 6. travnja 2017. S tim u vezi bili su mišljenja da bi eventualno trenutačno uklanjanje formalina iz patohistoloških laboratorija diljem Europske unije, dovelo do potpunog sloma patohistološke dijagnostike i nesagledivo unazadilo zbrinjavanje najtežih bolesnika.

 Predstavnica nadležnog tijela za izradu stajališta navela je za formaldehid, budući  da je u prijedlogu EK-a vrijednost za formaldehid za 8-satnu izloženost radnika zaokružena s 0,369 na 0,37 mg/m3, zbog usklađenosti zaokružena je i vrijednost za kratkoročnu 15-minutnu izloženost radnika na dvije decimale, s 0,738 na 0,74 mg/m3.
U daljnjoj raspravi članovi Odbora podržali su stajalište Republike Hrvatske, odnosno donošenje trećeg prijedloga Direktive EP-a i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, kao i vrijednosti predložene od strane Europske komisije. Vezano za formaldehid slažu se s predloženom  prijelaznom mjerom odgode u trajanju od tri godine.


Nakon provedene rasprave, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora  jednoglasno je (8 glasova “za”)  donio sljedeće

MIŠLJENJE

Prihvaća se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive  Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, COM(2018)171, D.E.U.br.18/023

uz sljedeći

ZAKLJUČAK

Poziva se Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava kao nadležno tijelo i nositelj izrade stajališta da obavijesti Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora o ishodu trijaloga Europske komisije, Parlamenta i Vijeća o prijedlogu ove Direktive


PREDSJEDNICA ODBORA

dr. sc. Ines Strenja, dr. med