Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 54. sjednici održanoj 30. listopada 2018. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o ukidanju pomicanja sata uvjetovanog izmjenom godišnjih razdoblja i stavljanju izvan snage Direktive 2000/84/EZ COM (2018) 639, D.E.U. br. 18/041, koje je predsjednici Odbora, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 4. listopada 2018. Koordinacija za vanjsku i europsku politiku i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, usvojila ga je Zaključkom (Klasa: 022-03/18-07/427, Urbroj: 50301-23/22-18-1) na sjednici održanoj 2. listopada 2018.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložili su predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture kao nadležnog tijela državne uprave za njegovu izradu. U raspravi su osim članova Odbora sudjelovali i predstavnici sunadležnih tijela državne uprave za izradu Stajališta i to: Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstva zdravstva, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
Načelno svi podržavaju ukidanje sezonskog računanja vremena jer brojne studije nisu uspjele dokazati njegove pozitivne efekte. Predstavnik Ministarstva zdravstva istaknuo je da je tijekom posljednjih desetljeća objavljen veći broj znanstvenih istraživanja o utjecaju prijelaza na ljetno/zimsko računanje vremena na ljudsko zdravlje (uz brojne kontroverze i nedorečenosti vezane uz rezultate ovih istraživanja). Podaci uglavnom govore o blagom porastu pojavnosti kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih inzulta neposredno u tjednima nakon proljetnog pomicanja sata. Kako je istaknuo, postoje određeni dokazi, iako oskudni, da bi promjenu računanja vremena trebalo ukinuti, odnosno da je za zdravlje povoljnije jedno računanje vremena kroz cijelu godinu. Nešto više znanstvenih dokaza govori u prilog zimskom računanju vremena tijekom cijele godine stoga, uzimajući to u obzir, Ministarstvo zdravstva predlaže da se da prednost zimskom računanju vremena.
Nazočni predstavnici ministarstava istaknuli su također da preferiraju zimsko računanje vremena, zato što je jednoobrazno računanje vremena najbolje za ljudsko zdravlje, ali su pri tome istaknuli potrebu usklađivanja sa susjednim državama radi ujednačenosti tržišta. Također je rečeno da još nije postignut konsenzus između svih ministarstava te su za primjer dali Ministarstvo turizma koje se već izjasnilo za ljetno računanje vremena.
RH načelno podržava prijedlog za ukidanje sezonskog računanja vremena budući da vodi harmonizaciji sustava računanja vremena u EU. Spornim smatra mogućnost izbora država članica o trajnom ljetnom ili zimskom računanju vremena jer može dovesti do neujednačenog računanja vremena unutar EU. U najvećoj mjeri to se može pokazati problematičnim ukoliko se države koje graniče jedna s drugom odluče za različite režime računanja vremena, što bi moglo stvoriti velike poteškoće. Stoga, članovi Odbora podržavaju ukidanje sezonskog računanja vremena te smatraju da bi bilo dobro da se postigne dogovor na teritoriju cijele Europske unije, osobito sa susjednim državama.
Nakon provedene rasprave, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora jednoglasno je (8 glasova “za”) donio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske O Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o ukidanju pomicanja sata uvjetovanog izmjenom godišnjih razdoblja i stavljanju izvan snage Direktive 2000/84/EZ COM (2018) 639, D.E.U. BR. 18/041
PREDSJEDNICA ODBORA
dr. sc. Ines Strenja, dr. med