Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Mišljenje Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, COM (2016) 248 i o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, COM(2017)11; D.E.U.br. 17/011

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 14. sjednici održanoj 6. travnja 2017. razmotrio je Stajalište  Republike  Hrvatske  o  Prijedlogu  direktive  Europskog   parlamenta i  Vijeća  o  zaštiti  radnika  od  rizika  zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na  radu,  COM (2016) 248  i  Stajalište  Republike  Hrvatske  o  Prijedlogu  direktive Europskog parlamenta  i Vijeća  o  izmjeni  Direktive  2004/37/EZ  o  zaštiti  radnika   od   rizika  zbog izloženosti karcinogenim ili  mutagenim tvarima  na radu,  COM(2017)11;   D.E.U.br.17/011, koje je Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio Odbor za europske poslove aktom  aktom od 15. ožujka  2017.
 
Stajalište Republike Hrvatske o zakonodavnom paketu za zaštitu radnika zbog rizika od izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku  i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom  Klasa: 022-03/17-07/115, Urbroj: 50301-23/22-17-1 na sjednici 28.veljače  2017. godine.

Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica nadležnog tijela za izradu prijedloga stajališta Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. U svom izlaganju posebno se osvrnula na Pakete vrijednosti koje je objavila Europska komisija te s tim u vezi zaštitu radnika izloženih karcinogenim i mutagenim tvarima na radu, kojim se predlaže da se preispitaju ili uvedu granične vrijednosti za profesionalnu izloženost kako bi se pridonijelo  smanjenju smrtnih slučajeva povezanih s radom. Kako je istaknula, Europska komisija objavila je i drugi paket vrijednosti na na čin da se predlažu izmjene graničnih vrijednosti za još 5 tvari, te se za 8 tvari dodaje napomena „koža“. Republika Hrvatska podržava vrijednosti predložene od strane Europske komisije te smatra da je potrebna postupna prilagodba tijekom određenog vremenskog perioda.

Kako je Europska komisija najavila i treći paket vrijednosti koji bi trebao biti objavljen početkom 2018. te bi se  između ostalog odnosio bi se i na formaldehid, članovi odbora  bili su mišljenja da bi eventualno trenutno uklanjanje formalina iz patohistoloških laboratorija diljem Europske unije, dovelo do potpunog sloma patohistološke dijagnostike i nesagledivo unazadilo zbrinjavanje najtežih bolesnika.

Nadalje, u raspravi je istaknuto da formalin predstavlja jedini univerzalni fiksativ koji se u cijelom svijetu koristi u histopatološkim laboratorijima već više od jednog stoljeća. Na njegovoj uporabi bazirana je ogromna većina analiza koje služe u dijagnosticiranju i liječenju milijuna bolesnika, a među njima u cijeloj Europskoj uniji oko 50 milijuna oboljelih od različitih tumora. I najnoviji revolucionarni pomaci u terapiji – uvođenje tzv. „pametne terapije“ u ogromnoj mjeri bazirano je upravo na uzorcima koji su fiksirani u formalinu. U ovom trenutku ne postoji odgovarajuće zamjensko sredstvo, a čak i kada bi se pojavilo, standardizacija i sistematizacija dijagnostičkih te na njima baziranih terapijskih postupaka dugotrajan je, složen i skup proces s neizvjesnim ishodom, tako da se mora računati na najmanje deset godina prijelaznog perioda.

U raspravi su članovi podržali stajalište Republike Hrvatske, smatrajući  pritom da će poboljšanje zdravstvene zaštite radnika, odnosno utvrđivanje graničnih vrijednosti za profesionalnu izloženost određenim karcinogenim i mutagenim tvarima pridonijeti  smanjenju smrtnih slučajeva povezanih s radom koja se pripisuju bolestima dišnog  i krvožilnog sustava te naposljetku raka od posljedica azbesta.

Nakon provedene rasprave, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora  jednoglasno je (10 glasova “za”)  donio sljedeće

MIŠLJENJE

Prihvaća se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive  Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu, COM (2016) 248

Prihvaća se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive  Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu,COM(2017)11, D.E.U.br.17/011

Radi upućivanja mišljenja Europskoj komisiji u okviru političkog dijaloga nacionalnih parlamenata s institucijama Europske unije Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora donio je sljedeće

ZAKLJUČKE

1. Pozdravljaju se prijedlozi Europske komisije radi poboljšanja zdravstvene zaštite radnika smanjenjem izloženosti radnika kancerogenim kemijskim tvarima te provođenje daljnjih procjena učinaka u cilju predlaganja graničnih vrijednosti za dodatne kancerogene tvari.

2. Poziva se Europska komisija na potrebu razmatranja iznimne dopuštenosti upotrebe formalina u europskim zdravstvenim sustavima pritom zahtijevajući pritom istovremenu zaštitu zdravlja, pri transportu ili odlaganju formalina sve dok se ne pronađe zamjensko odgovarajuće sredstvo.

PREDSJEDNICA ODBORA

dr. sc. Ines Strenja-Linić, dr. med.