Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Mišljenje Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o okviru mjera za osiguranje isporuke medicinskih protumjera potrebnih tijekom krize u slučaju izvanrednog stanja u području javnog zdravlja na razini Unije COM (2021) 577

31.03.2022.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 56. sjednici održanoj 31. ožujka 2022. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o okviru mjera za osiguranje isporuke medicinskih protumjera potrebnih tijekom krize u slučaju izvanrednog stanja u području javnog zdravlja na razini Unije COM (2021) 577, koje je Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora dostavio Odbor za europske poslove, aktom od 16. ožujka 2022. 
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o okviru mjera za osiguranje isporuke medicinskih protumjera potrebnih tijekom krize u slučaju izvanrednog stanja u području javnog zdravlja na razini Unije COM (2021) 577, Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom KLASA: 022-03/21-07/431, URBROJ: 50301-21/22-21-5 na sjednici održanoj 15. studenoga 2021.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva zdravstva. Vezano uz Prijedlog predmetne uredbe članovi Odbora podržali su Stajalište Republike Hrvatske imajući u vidu potrebu revizije okvira za zdravstvenu sigurnost, kojim se predlaže snažniji i sveobuhvatniji pravni okvir za pripremu Unije za zdravstvene krize i odgovor na njih. Naime, kao dio odgovora na izazove s kojima se EU susrela od početka pandemije izazvane COVID-19, EK je ustrojila Europsko tijelo za pripravnost i odgovor na zdravstvene krize Health Emergency Preparedness and Response Authority (HERA) kao svoju ustrojstvenu jedinicu koja će imati dva načina rada: mirnodopski (kada se gradi pripravnost) i krizni (kada se odgovara na krizu). 
Prijedlogom uredbe predlaže se propisivanje pokretanja sustava kriznog upravljanja koji bi osigurao stabilnu opskrbu unutarnjeg tržišta medicinskim protumjerama, a temeljem naučenih lekcija tijekom krize izazvane pojavom bolesti COVID-19. Njime će se posebice proglasiti zdravstvena kriza na razini EU-a te omogućiti EK/HERI poduzimanje mjera radi osiguranja stabilne opskrbe medicinskim protumjerama relevantnim za krizu.
U raspravi, članovi Odbora pozdravili su početak pregovora o Prijedlogu uredbe Vijeća o okviru hitnih mjera povezanih s medicinskim protumjerama u slučaju javno zdravstvene krize na razini Unije i Komunikacije EK „Izgradnja europske zdravstvene unije: jačanje otpornosti EU-a na prekogranične prijetnje zdravlju“ te su podržali Stajalište RH uz napomenu da je potrebno osigurati dostatan vremenski okvir za tijek pregovora, s obzirom da se radi o osjetljivim područjima iz nadležnosti država članica.  
RH posebno pozdravlja pristup koji ce omogućiti HERI praćenje čitavog vrijednosnog lanca za opskrbu tržišta; od osiguranja razvoja i proizvodnje sve do distribucije lijekova, cjepiva i drugih relevantnih zdravstvenih protumjera, smatrajući da je to ispravan put za osigurati stabilnu opskrbu zdravstvenim protumjerama tijekom eventualnih budućih kriznih situacija u području zdravstva.
Članovi Odbora slažu se sa Stajalištem u kojem RH smatra potrebnim u području zdravstva jasno povezati aktivnosti iz faze pripravnosti s aktivnostima iz faze odgovora na krizu, a koje podrazumijevaju aktivaciju kriznog mehanizma u okviru HERE. U tom kontekstu RH smatra da uspostava popisa nužnih medicinskih protumjera i proizvodnih pogona za proizvodnju istih pripada u fazu pripravnosti za krizu.
Također, slažu se i s mišljenjem kojim RH izražava određeni stupanj nezadovoljstva što je uloga DČ u radu HERE svedena na savjetodavnu i razumiju pravna ograničenja koja nosi osnivanje novog tijela EU-a, koje bi se u potpunosti financiralo iz proračuna EU-a, u trenutku kada je proračun donesen.
Kao i RH, članovi Odbora podržavaju napore u smislu boljeg integriranja istraživačkih i tehnoloških projekata te bolje koordinacije ključnih dionika, uključujući onih iz istraživačkog sektora, a u svrhu pravodobnih reakcija na javnozdravstvene krize. U raspravi, naglasili su važnost transparentnog, usklađenog i komplementarnog korištenja sredstava programa Unije s jasnom dodanom vrijednosti u svrhu postizanja odgovarajućeg i održivog odgovora, odnosno hitnih mjera.

Nakon provedene rasprave, sukladno članku 152. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora  jednoglasno je (8 „za“) utvrdio sljedeće 

                    M I Š LJ E NJ E

Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o okviru mjera za osiguranje isporuke medicinskih protumjera potrebnih tijekom krize u slučaju izvanrednog stanja u području javnog zdravlja na razini Unije COM (2021) 577

    PREDSJEDNICA  ODBORA 

     Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.