Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Mišljenje Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1082/2013/EU, COM (2020) 727

13.04.2021.

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na svojoj 18. (elektroničkoj)  sjednici održanoj 13. travnja 2021. razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1082/2013/EU, COM (2020) 727, koje je Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio Odbor za europske poslove aktom od 17. ožujka 2021. 
Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju i o stavljanju izvan snage Odluke br. 1082/2013/EU, COM (2020) 727, usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku  politiku Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom: Klasa: 022-03/21-07/40, Urbroj: 50301-21/32-21-2 na sjednici održanoj 15. veljače 2021. godine.
Članovi Odbora podržavaju Stajalište Republike Hrvatske kojim se pozdravlja paket Komunikacije EK „Izgradnja Europske zdravstvene unije: jačanje otpornosti EU-a na prekogranične prijetnje zdravlju“ i početak pregovora o zakonodavnim prijedlozima objavljenim u sklopu paketa Komunikacije. Također se slažu s napomenom da je potrebno osigurati dostatan vremenski okvir za tijek pregovora, s obzirom da se radi o osjetljivim područjima iz nadležnosti država članica. 
Ujedno smatraju da je od izuzetne važnosti unaprjeđenje analize epidemioloških informacija i podataka, epidemioloških modela, predviđanja i prognoza, kao i jačanje razvoja i interoperabilnosti digitalnih rješenja za epidemiološki nadzor i praćenje. Slažu se da je potrebno jačanje kapaciteta, uspostavljanje i osiguranje povezivanja mreže referentnih EU laboratorija za dijagnosticiranje, otkrivanje, identifikaciju i karakterizaciju uzročnika infekcija koji mogu predstavljati prijetnju javnom zdravstvu te podržavaju uspostavljanje mreže službi država članica za tvari ljudskog podrijetla (krv, tkiva i stanice), uz koordinaciju i upravljanje mrežom od strane ECDC-a, s ciljem izvješćivanja o ozbiljnim prekograničnim prijetnjama zdravlju u odnosu na tvari ljudskog podrijetla. 
U dijelu spornih pitanja za RH, članovi Odbora također su mišljenja da je potrebno jasno definirati pravnu snagu (obvezujuće ili neobvezujuće) izvješća EK o planiranju pripravnosti i preporukama prema DČ, a vezano uz cjelokupni proces revizije planiranja pripravnosti i odgovora. Također, slažu se sa Stajalištem RH, koja smatra ključnim uspostaviti jasnu poveznicu između odredbi Prijedloga uredbe o prekograničnim prijetnjama zdravlju s odredbama Prijedloga uredbe o jačanju kapaciteta ECDC-a, a vezano uz uspostavljanje i aktivaciju potpore za mobilizaciju i raspoređivanje radnih skupina EU-a za zdravlje (EU Health Task Force).

Nakon provedene rasprave, Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora  većinom je glasova (10 “za”i 1 „suzdržan“)  donio sljedeće 

MIŠLJENJE

Odbor podržava STAJALIŠTE REPUBLIKE HRVATSKE O PRIJEDLOGU UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA O OZBILJNIM PREKOGRANIČNIM PRIJETNJAMA ZDRAVLJU I O STAVLJANJU IZVAN SNAGE ODLUKE br. 1082/2013/EU, COM (2020) 727

PREDSJEDNICA ODBORA

Renata Sabljar-Dračevac, dr. med.