Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 13. sjednici, održanoj 25. ožujka 2025., razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama u vezi s nezakonitim ulaskom na područje Europske unije usmjerenima protiv prijevoznika koji sudjeluju u trgovanju ljudima ili krijumčarenju migranata ili ih olakšavaju COM (2021) 753, D.E.U. br. 24/024, koje je Odbor za europske poslove na temelju članka 154. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom od 11. ožujka 2025.
Navedeno Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom: KLASA:022-03/25-07/55, URBROJ: 50301-21/21-25-1, na sjednici održanoj 25. veljače 2025.
Predmetni Prijedlog uredbe Europska komisija je objavila 23. studenoga 2021. te je u tijeku njegovo donošenje u Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije.
Temeljem članka 154., a u svezi s člankom 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor je predmetno Stajalište raspravio kao matično radno tijelo.
Stajališta Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Vlade Republike Hrvatske iz Ministarstva unutarnjih poslova te istaknula da Hrvatska osuđuje instrumentalizaciju migranata kao oblik hibridne prijetnje državama članicama EU-a te podupire sve napore koji se čine u zaštiti europskog područja i suzbijanju ove prijetnje.
Naglasila je da EU i Europska komisija moraju biti spremni za razne scenarije koji su usmjereni prema vanjskim granicama EU-a te su u tom kontekstu potrebne preventivne mjere zaštite od mogućih rizika od destabilizacije slijedom mogućeg masovnog priljeva migranata na granicu.
Hrvatska smatra kako uredba protiv prijevoznika, čije bi se odredbe primjenjivale kao krajnja mjera može imati veliku dodanu vrijednost na operativnoj razini s ciljem smanjenja intenziteta krijumčarskih aktivnosti.
U odnosu na sporna/otvorena pitanja za RH državna tajnica je istaknula da u odnosu na mjere koje je Europska komisija ovlaštena poduzimati protiv prijevoznika koji sudjeluju u trgovanju ljudima ili krijumčarenju migranata ili ih olakšavaju, Hrvatska ističe upitnost mjere suspenzije prava na opskrbu gorivom kao i mogućnost kontrole provedbe te mjere.
Također, u odnosu na članak 3. stavak 2. Prijedloga uredbe, Hrvatska u ovoj fazi drži nejasnim su-odnos temeljne uredbe s pravnom osnovom iz područja prometa i predložene Provedbene odluke Vijeća koja bi svojim sadržajem ulazila u područje Zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP), te smatra problematičnim dodjeljivanje ovlasti Europskoj komisiji da samostalno odlučuje o zabrani poslovanja u EU-u vanjskim operatorima što je inače područje sankcija, dakle ZVSP-a, u kojem Komisija nema takve ovlasti.
U raspravi je podržano Stajalište Republike Hrvatske, posebice uzimajući u obzir da Hrvatska ima najdulju vanjsku granicu u EU i stekla je značajno iskustvo u suzbijanju nezakonitih migracija.
Tijekom rasprave je državna tajnica detaljnije pojasnila što je krajnji cilj donošenja predmetne Uredbe, odnosno onemogućavanje prijevoznika u krijumčarenju i pogodovanju krijumčarima migranata u svim vrstama prijevoza (zračni, morski, željeznički i cestovni prijevoz te prijevoz unutarnjim plovnim putovima) odnosno nezakonitom prelasku vanjske granice EU-a.
S druge strane, istaknula je da je kroz ovaj proces cilj pomoći državama članicama da procijene odgovaraju li predviđene mjere njihovim specifičnostima. Republika Hrvatska se u svome Stajalištu referirala da joj predložene mjere u najvećem dijelu odgovaraju, dok je samo u manjem dijelu prepoznala elemente koje smatra otvorenim odnosno spornim te isto upućuje prema Europskoj komisiji.
Vezano za zakonite migracije i uvoz strane radne snage, a s time u vezi i obavljanje određenih gospodarskih aktivnosti koje pojedini članovi Odbora ne prepoznaju kao nužne, državna tajnica je istaknula da je isto u nadležnosti Zakona o strancima, te da je njegovim stupanjem na snagu poduzeto niz aktivnosti koje su usmjerene na sređivanje stanja u tom segmentu.
Predmetna uredba odnosi se na nezakonite migracije odnosno uperena je protiv prijevoznika koji sudjeluju u trgovanju ljudima ili krijumčarenju migranata ili ih olakšavaju.
Nakon rasprave, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sukladno članku 154. Poslovnika Hrvatskoga sabora, većinom glasova, sa 8 glasova „ZA“ i 2 glasa „SUZDRŽAN“, donio je sljedeće
MIŠLJENJE
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama u vezi s nezakonitim ulaskom na područje Europske unije usmjerenima protiv prijevoznika koji sudjeluju u trgovanju ljudima ili krijumčarenju migranata ili ih olakšavaju COM (2021) 753,
D.E.U. br. 24/024.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić