Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 4. sjednici održanoj 15. listopada 2020. godine Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 223/2014 u pogledu uvođenja posebnih mjera za svladavanje krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19, koje je predsjednici Odbora za poljoprivredu sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora, aktom od 1. listopada 2020. godine.
Predmetno Stajalište Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Klasa:022-03/20-07/235, Urbroj: 50301-21/32-20-2 na sjednici održanoj 8. rujna 2020. godine.
Predstavnica predlagatelja Stajališta uvodno je istaknula kako je Fond europske pomoći najpotrebitijima uveden za programsko razdoblje 2014.-2020. Cilj Fonda je pomoć ljudi da izađu iz siromaštva tako što Fond pruža nefinancijsku pomoć najpotrebitijima - beskućnicima, ljudima koji si ne mogu priuštiti hranu, djeci koja su materijalno uskraćena. Pomoć se bazira na osiguranju hrane i materijalnih dobara za osobnu upotrebu (odjeće, obuće, kozmetičkih proizvoda) uz mogućnost provođenja dodatnih aktivnosti za socijalnu uključivanje krajnjih korisnika. Republika Hrvatska provodi Operativni program za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć 2014.-2020., kojim su financirane dvije vrste operacija: osiguranje školske prehrane za djecu koja su u riziku od siromaštva i ublažavanje siromaštva podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći. Republika Hrvatska podupire Prijedlog uredbe budući da se njome omogućava osiguravanje dodatnih sredstava za provedbu programa koje podupire FEAD u 2020., 2021. i 2022. godini. Pandemija koronavirusa snažno je utjecala na sve segmente društva, te dovela do porasta socijalne isključenosti, deprivacije i siromaštva, pa je u procesu oporavka od krize posebno potrebno voditi računa o socijalnoj dimenziji, te zaštiti najranjivijih skupina koje će biti najteže pogođene.
U raspravi su istaknuti dobri primjeri županija i jedinica lokalne samouprave koje su osigurali sredstva za sufinanciranje prehrane djece u osnovnim školama na području županija i jedinica lokalne samouprave. Istaknuta je i važnost plasmana lokalno proizvedene hrane u javne institucije, s ciljem istovremenog dostupa zdravoj hrani, ali i pomoći poljoprivrednim proizvođačima. I Europska Unija zagovara kratke lance opskrbe, pa bi u provedbi Programa i postavljanju natječajnih uvjeta isto trebalo uzeti u obzir kako bi krajnji korisnici dobili domaću, kvalitetnu i svježu hranu a naši poljoprivrednici novo tržište. Postavljen je i upit o kriterijima za ostvarivanje prava na korištenje pomoći u hrani i/ili materijalne pomoći, kao i upit o raspodjeli ukupne alokacije sredstava i potencijalnim korisnicima, te o uključenosti humanitarnih organizacija u Republici Hrvatskoj u ovaj Program.
Predstavnica predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknula kako je tijekom 2016. godine, ukupno ugovoreno 13 projekata u vrijednosti od 86,2 milijuna kuna, od toga pomoć u hrani za 200 000 korisnika i pomoć u osnovnim materijalnim potrepštinama za 93 000 korisnika. U 2017/18 godini ukupno je ugovoreno 77 milijuna kuna, od toga je pomoć u hrani primilo 99 000 korisnika, a pomoć u osnovnim materijalnim potrepštinama 86 000 korisnika. U tijeku je poziv u vrijednosti od 45 milijuna kuna za navedene pomoći. Praksa korištenja lokalno proizvedenih proizvoda se primjenjuje u provođenju Programa kada je to moguće, a humanitarne organizacije u Republici Hrvatskoj sudjeluju kao posrednici u realizaciji Programa. Škole su provoditelji i potencijalni korisnici mjera iz Programa i same propisuju kriterije nabave, zaključila je predlagateljica, istaknuvši kako isti mogu biti vezani i uz uvjetovanost nabave kroz kratke lance opskrbe hranom kao što je to predloženo na Odboru za poljoprivredu.
Odbor za poljoprivredu je sukladno članku 154. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora jednoglasno (7 glasova „za“) utvrdio sljedeće
MIŠLJENJE
Odbor podržava Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 223/2014 u pogledu uvođenja posebnih mjera za svladavanje krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 i poziva predlagateljicu da u daljnjim raspravama i stavovima koje zastupa u obzir uzme izražena mišljenja članova Odbora za poljoprivredu.
Za izvjestitelja na sjednici Odbora za europske poslove određena je Marijana Petir, predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir