Odbor za gospodarstvo

Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama) i izmjeni Direktive 2000/31/EZ COM (2020) 825, D.E.U. br. 20/024

03.03.2021.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 11. sjednici održanoj 3. ožujka 2021. godine razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama) i izmjeni Direktive 2000/31/EZ COM (2020) 825, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 23. veljače 2021. godine.

Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/21-07/15, Urbroj: 50301-21/22-21-3, na sjednici održanoj 18. siječnja 2021. godine. 

Stajalište Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) te je istaknula da je cilj ovog akta stvoriti suvremeni pravni okvir za elektroničku trgovinu, digitalne usluge, jačajući jedinstveno digitalno tržište te osiguravajući da pružatelji digitalnih usluga u Europskoj uniji djeluju odgovorno, kako bi ublažili rizike koji proizlaze iz korištenja njihovih usluga, pritom poštujući prava i vrijednosti EU-a.
Isti predstavlja sveobuhvatan skup novih pravila za sve digitalne usluge, uključujući internet trgovine/web shopove, internet platforme, društvene medije, internetske stranice za kupoprodaju i  oglašavanja te druge internetske platforme koje posluju u Europskoj uniji. 
Novim pravilima postići će se bolja zaštita potrošača i njihovih temeljnih prava na mreži, uspostaviti će se transparentnost i jasan okvir odgovornosti za internet platforme te će se suvremenim pravilima, koja će biti ujednačena na cijelom unutarnjem tržištu, poticati inovacije, rast i konkurentnost, a korisnicima ponuditi nove, bolje i pouzdane internetske usluge. 
    Koristi bi trebale biti višestruke, i to:
•    koristi za građane: više izbora, niže cijene roba i usluga, manje izlaganje ilegalnom sadržaju, bolja zaštita temeljnih prava;
•    koristi za pružatelje digitalnih usluga: pravna sigurnost, usklađenost pravila, jednostavnije pokretanje poslovanja i širenje na europskom tržištu;
•    koristi za poslovne korisnike digitalnih usluga: više izbora, niže cijene, pristup tržištima širom EU putem platformi, jednaka pravila postupanja protiv pružatelja ilegalnih sadržaja;
•    koristi za društvo u cjelini: veća kontrola i nadzor nad sistemskim platformama (Google, Facebook, Amazon, Apple), ublažavanje sistemskih rizika, poput manipulacije ili dezinformacije.

Republika Hrvatska podržava tekst prijedloga Akta o digitalnim uslugama.

U raspravi je istaknuto kako se podržava ekonomija dijeljenja, no kao država trebamo biti oprezni u smislu zaštite nacionalnog tržišta, budući pojedine aplikacije ne štite potrošače.
Isto tako istaknuta je bilateralnost i ravnopravnost naših subjekata na EU tržištu i mogućnost da oni otvaraju aplikacije izvan RH.
Također je tijekom rasprave naglašeno da se je digitalizacijom zapravo  promijenio samo način na koji potrošači dolaze do svojih proizvoda i da u tom smislu treba zaštititi cijeli distribucijski lanac te prije svega stvoriti jednostavnije okruženje za poslovanje.
Predstavnica Ministarstva je naglasila da se podržava zdrava konkurencija te da ćemo u smislu kontrole u provedbi ovog akta imati vlastitog kontrolora, tj. da će nadzor nad poslovanjem subjekata imati Republika Hrvatska, a ne Europska komisija.

 Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora odlučio je s 8 (osam) glasova „ZA“  i 2 (dva) glasa „SUZDRŽAN“  predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće  

                    M I Š LJ E NJ E

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (Akt o digitalnim uslugama) i izmjeni Direktive 2000/31/EZ COM (2020) 825 

PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek