Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 38. sjednici održanoj 5. svibnja 2022. razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) 2017/1938 Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i Uredbe (EZ) br. 715/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o uvjetima za pristup mrežama za transport prirodnog plina COM (2022) 135, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 20. travnja 2022. godine.
Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/22-07/118, Urbroj: 50301-21/22-22-2, na sjednici održanoj 5. travnja 2022. godine.
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, koje je i nositelj izrade prijedloga okvirnog Stajališta.
Uredbom (EU) 2017/1938 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2017. o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 se utvrđuju odredbe čiji je cilj zaštititi sigurnost opskrbe plinom u Europskoj uniji osiguravanjem pravilnog i neprekinutog funkcioniranja unutarnjeg tržišta prirodnog plina („plin”), omogućivanjem provedbe iznimnih mjera kada tržište više nije u mogućnosti osigurati potrebne količine plina, uključujući mjeru solidarnosti u krajnjoj nuždi, te utvrđivanjem jasne definicije i podjele odgovornosti između poduzeća za prirodni plin, država članica i Europske unije u pogledu preventivnog djelovanja i reakcije na konkretne poremećaje u opskrbi plinom. Uredbom se također utvrđuju, u duhu solidarnosti, transparentni mehanizmi za koordinaciju planiranja za izvanredna stanja na nacionalnoj razini, regionalnoj razini i razini Europske unije te odgovora na ta stanja.
Ovaj Prijedlog uredbe je dopuna koja je potrebna za područje skladištenja plina i certificiranje operatora skladišta u cilju povećanja sigurnost opskrbe od potencijalnih prijetnji, uglavnom povezanih s ovisnošću o uvezenoj primarnoj energiji iz trećih zemalja, poglavito Rusije.
Trenutačna geopolitička situacija zahtijeva dodatne kratkoročne mjere za sučeljavanje s tržišnim neravnotežama za energiju i osiguranje opskrbe u idućim godinama. Zapunjeno skladištenje plina pridonosi sigurnijoj opskrbi plinom za zimu 2022.
Cilj prijedloga je osigurati da skladišni kapaciteti u Europskoj uniji, koji su ključni za osiguranje sigurnosti opskrbe, mogu koristiti u duhu solidarnosti.
U tu svrhu, obvezna minimalna razina plina u skladištima pojačat će sigurnost opskrbe uoči zime 2022./2023. i sljedećih zimskih razdoblja.
Republika Hrvatska podržava napore koji se na razini Europske unije poduzimaju sa ciljem osiguranja sigurnosti opskrbe plinom, već za sljedeću ogrjevnu sezonu. Iako Republika Hrvatska podržava ciljeve predmetne uredbe, želimo istaknuti da će za provedbu biti potrebno jasnije definirati odredbe u svezi uvođenja te strateških zaliha plina, koje smatramo dvojbenim, s obzirom na to da je do sada tržište plina funkcioniralo kao slobodno tržište. Smatramo da ključ poboljšane energetske sigurnosti leži prije svega u zajedničkom pristupu kapacitetima preko unutarnjeg tržišta koje funkcionira na bazi suradnje na regionalnoj i razini Europske unije. Nadalje strateške zalihe plina koje se koriste samo u za slučaj kriznog stanja, trebaju biti detaljnije obrađene.
Smatramo potrebnim predvidjeti duži rok za prilagodbu zakonskih okvira država članica barem do ogrjevne sezone 2023/2024. Također, smatramo da je listopad 2022. prekratak rok za strateško skladištenje plina, prema ovom Prijedlogu uredbe, te da može posljedično utjecati na cijenu plina zbog obveze punjenja skladišta tijekom ljeta.
Još jedno važno otvoreno pitanje je kako će se obeštetiti višegodišnji zakupci skladišta koji, zbog strateškog skladištenja plina, više neće imati pravo skladištenja.
Republika Hrvatska smatra da je navedeni Prijedlog dobra osnova za pregovore, no mora se nadopuniti odredbama kojima bi se jasnije definirala pravila za pravilno funkcioniranje tržišta plina s ciljem temeljite pripreme za ogrjevnu sezonu 2023/2024.
Bez rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je sa 6 (šest) glasova „ZA” i 1 (jednim) glasom „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće
M I Š LJ E NJ E
Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) 2017/1938 Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i Uredbe (EZ) br. 715/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o uvjetima za pristup mrežama za transport prirodnog plina COM (2022) 135
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek