Odbor za gospodarstvo

Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o energetskoj učinkovitosti (preinaka) COM (2021) 558 - D.E.U. br. 21/041

05.05.2022.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 38. sjednici održanoj 5. svibnja 2022. razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o energetskoj učinkovitosti (preinaka) COM (2021) 558, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 30. ožujka 2022. godine.

Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/22-07/99, Urbroj: 50301-21/06-22-3, na sjednici održanoj 21. ožujka 2022. godine. 

Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, koje je i nositelj izrade prijedloga okvirnog Stajališta. 

Naglasio je da se radi o jednom od zakonodavnih prijedloga iz paketa Spremni za 55 (Fit for 55).
Energetska učinkovitost ključno je područje djelovanja, bez kojega ne može doći do dekarbonizacije gospodarstva Europske unije. Smanjenje potrošnje energije neophodno je za smanjenje emisija i troškova energije za potrošače i industriju. Novim prijedlogom Europska komisija predlaže definiranje cilja kao obvezujućeg te povećanje uštede energije od 36 do     39 % na razini Europske unije do 2030. godine.
Republika Hrvatska podržava smanjenje emisija stakleničkih plinova od 55% u 2030. godini i smanjenje potrošnje energije za 9% u odnosu na 2020. godinu, odnosno da potrošnja energije Europske unije u cijelosti ne prelazi 787 Mtoe finalne energije u 2030., odnosno 1020 Mtoe primarne energije u 2030. godini. 

Povećanje energetske učinkovitosti predstavlja unapređenje sustava, ali je potrebno razmotriti u kojoj mjeri utječe na društvo i ostale sektore koji trebaju proći tranziciju na putu prema klimatskoj neutralnosti.
Smatramo da distribuirana proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora ima poglavito značajnu ulogu.
Po pitanju uključivanja obnovljive energije, kao izvora električne energije, u elektroenergetski sustav, smatramo da je obvezno da ta obnovljiva energija zamjenjuje fosilne izvore energije u elektroenergetskom sustavu. 
Potrebno je stoga u izmjenama direktive urediti pitanje korištenja obnovljivih izvora energije za vlastite potrebe kao doprinosa cilju energetske učinkovitosti.

Poticanje proizvodnje energije kod kupaca je jedan od osnovnih pokretača energetske tranzicije koja je u tijeku, a ujedno je to važan element distribuirane proizvodnje energije ali i važan element u borbi protiv energetskog siromaštva.
Republika Hrvatska je utvrdila da je provođenje mjera energetske učinkovitosti, posebice u sektoru zgradarstva, iznimno skupo ukoliko mjere energetske učinkovitosti ne obuhvaćaju i mjere proizvodnje obnovljivih izvora energije za vlastite potrebe.
Obvezujući cilj mogao dovesti i do povećanja cijena za potrošače, odnosno krajnje kupce. Republika Hrvatska se zalaže da nacionalni doprinos bude neobvezujući. Povećane su obveze energetske uštede na godišnjoj razini od 1.5 % što će predstavljati dodatno financijsko opterećenje za države članice. Stoga je jasno da će biti potrebna dodatna financijska sredstva te mjere i aktivnosti za postizanje ušteda.

Bez rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je sa 6 (šest) glasova „ZA” i 1 (jednim) glasom „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće


M I Š LJ E NJ E

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o energetskoj učinkovitosti (preinaka) COM (2021) 558

PREDSJEDNIK ODBORA

Žarko Tušek