Odbor za gospodarstvo

Mišljenje Odbora za gospodarstvo o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni općeg sustava carinskih povlastica i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća COM (2021) 579 - D.E.U. br. 21/007

20.01.2022.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 31. sjednici održanoj 20. siječnja 2022. razmotrio Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni općeg sustava carinskih povlastica i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća COM (2021) 579, koje je predsjedniku Odbora za gospodarstvo, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 5. studenoga 2021. godine.

Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, usvojila je predmetno Stajalište, Zaključkom: Klasa: 022-03/21-07/405, Urbroj: 50301-21/32-21-4 na sjednici održanoj 19. listopada 2021. godine. 

Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva vanjskih i europskih poslova koje je i nositelj izrade prijedloga okvirnog Stajališta.

Novi prijedlog Uredbe donosi se jer se postojeća Uredba br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o primjeni sustava općih carinskih povlastica i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća br. 732/2008 (dalje: GSP Uredba (Generalised Scheme of Preferences)) primjenjuje do kraja 2023. godine, a već je u njezinim odredbama predviđena revizija do tog datuma. GSP Uredba je dio zajedničke trgovinske politike Europske unije i radi se o Uredbi kojom danas Europska unija omogućava uvoz proizvoda za više od 70 zemalja u svijetu uz smanjenu ili nultu stopu carine. 
Novi prijedlog GSP Uredbe i dalje će zadržati postojeću arhitekturu i time će se carinske povlastice omogućiti kroz tri dogovora i to:
•    Standardni dogovor: primjenjuje se na zemlje s niskim i nižim srednjim dohotkom kojim je omogućeno smanjeno ili potpuno ukidanje carina za proizvode koji se uvoze u EU – 15 zemalja, 
•    poseban dogovor o poticajima za održivi razvoj i dobro upravljanje, tzv. GSP+ : primjenjuje se na zemlje s niskim i nižim srednjim dohotkom koje provode svih 27 međunarodnih konvencija povezanih s s ljudskim pravima, radnim pravima, zaštiti okoliša i dobrim upravljanjem – 8 zemalja te
•    poseban dogovor za najnerazvijenije zemlje/EBA: poseban dogovor koji se primjenjuje na najnerazvijenije zemlje kojima je omogućen bescarinski pristup tržištu EU-a za sve proizvode osim oružja i streljiva – 48 zemalja. 

Novi prijedlog GSP Uredbe omogućit će lakši pristup zemalja korisnica u GSP+, definirati nove vrijednosne pragove koji omogućuju pristup proizvoda na tržište Europske unije, uz postojeći popis međunarodnih konvencija u dijelu ljudskih i radnih prava te zaštite okoliša i načela upravljanja dodati šest novih konvencija, uključujući i Pariški sporazum, te su ujedno stvoreni preduvjeti za jačanje transparentnosti rada Europske komisije. 

Posebno je važno naglasiti da je ovaj prijedlog posebnu pažnju dao kod provedbe monitoringa Europske komisije u praćenju međunarodnih konvencija u zemljama korisnicama, bržem i efikasnijem donošenju odluka o privremenom opozivu carinskih povlastica te donošenju zaštitnih mjera. Cilj ovog prijedloga GSP Uredbe je, s jedne strane, omogućiti da opći sustav povlastica bude omogućen onim zemljama u svijetu kojima je stvarno potreban, a s druge strane, da predstavlja zaštitu europske industrije. 
     
Republika Hrvatska podržava prijedlog nove GSP Uredbe jer je sukladna s Revizijom trgovinske politike Europske unije i njezinim interesima da potiče osjetljive zemlje u razvoju da se integriraju u svjetsko gospodarstvo. Republika Hrvatska posebno pozdravlja zadržavanje postojeće arhitekture GSP Uredbe, tj. zadržavanje standardnog dogovora, posebnog dogovora o poticajima za održiv razvoj i dobro upravljanje te dogovora za najnerazvijenije zemlje jer je time omogućila zemljama nižeg i srednje nižeg dohotka, kao i najnerazvijenijim zemljama, da i dalje koriste carinske povlastice u Europskoj uniji za njihove proizvode.

Do sada je održano osam sastanaka Radne skupine Vijeća za Opći sustav povlastica na kojima se raspravljalo o prijedlogu nove GSP Uredbe, a njezino usvajanje od strane Europskog parlamenta i Vijeća očekuje se u zadnjem kvartalu 2022. godine.

U raspravi je zatražen podatak o robnoj razmjeni Republike Hrvatske sa zemljama korisnicama GSP-a.
Predstavnik predlagatelja je istaknuo da Republika Hrvatska najveći uvoz ostvaruje iz Indije, Bangladeša i Pakistana. 

Nakon provedene rasprave Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je sa 9 (devet) glasova „ZA” i 1 (jednim) glasom „PROTIV“ odlučio predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće

                    M I Š LJ E NJ E

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o primjeni općeg sustava carinskih povlastica i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 978/2012 Europskog parlamenta i Vijeća COM (2021) 579


                                                                                            PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                        Žarko Tušek