Odbor za financije i državni proračun

Mišljenje Odbora za financije i državni proračun o Stajalištu Republike Hrvatske o Paketu za digitalne financije (MiCA): Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o tržištima kriptoimovine i izmjeni Direktive (EU) 2019/1937 COM (2020) 593 i Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o pilot-režimu za tržišne infrastrukture temeljene na tehnologiji decentraliziranog vođenja evidencije transakcija COM (2020) 594 - D.E.U. br. 20/022

23.03.2021.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na 14. sjednici održanoj 23.ožujka 2021. godine, razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Paketu za digitalne financije (MiCA): Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o tržištima kriptoimovine i izmjeni Direktive (EU) 2019/1937  COM (2020) 593 i Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o pilot-režimu za tržišne infrastrukture temeljene na tehnologiji decentraliziranog vođenja evidencije transakcija COM (2020) 594  -  D.E.U. br. 20/022 , koje je predsjednici Odbora za financije i državni proračun, sukladno članku 154. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora, dostavio predsjednik Odbora za europske poslove, aktom od 18. veljače 2021. godine.
Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Zaključkom Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/20-07/381, URBROJ: 50301-21/32-20-3, na sjednici održanoj 14. prosinca 2020. godine. 
Stajalište Republike Hrvatske obrazložio je predstavnik Ministarstva financija. Europska komisija usvojila je 24. rujna 2020. Paket digitalnih financija, koji uključuje Strategiju digitalnog financiranja, Strategiju za plaćanja malih vrijednosti i zakonodavne prijedloge o kripto imovini i digitalnoj otpornosti. Prijedlogom MiCA i Prijedlogom DLT pilot-režim dodatno se omogućava i podupire potencijal digitalnog financiranja u smislu inovacija i tržišnog natjecanja uz istovremeno smanjenje rizika. Kriptoimovina je jedna od najvažnijih primjena tehnologije lanca blokova u financijama. Tržište kriptoimovine je još uvijek skromno te ne predstavlja prijetnju financijskoj stabilnosti, ali to bi se moglo promijeniti s pojavom globalnih stabilnih kriptovaluta. Cilj novih zakonodavnih prijedloga je ukloniti prepreke uspostavljanju unutarnjeg tržišta za financijske usluge i poboljšati njegovo funkcioniranje tako da se osigura potpuna usklađenost primjenjivih pravila. Uvođenjem zajedničkog okvira moguće je ujednačiti uvjete poslovanja i tako prevladati razlike među nacionalnim okvirima zbog kojih nastaje rascjepkanost tržišta te istodobno smanjiti složenost i troškove, omogućiti potpun pristup unutarnjem tržištu i pravnu sigurnost koja je nužna za promicanje inovacija na tržištu kriptoimovine. Time će se pridonijeti integritetu tržišta i osigurati odgovarajuće razine zaštite potrošača i ulagatelja te financijska stabilnost.
Republika Hrvatska načelno podržava Prijedlog MiCA i Prijedlog DLT pilot-režim koji imaju za cilj konkurentniji financijski sektor Europske unije koji potrošačima daje pristup inovativnim financijskim proizvodima, istovremeno osiguravajući zaštitu potrošača i financijsku stabilnost.

U raspravi na Odboru  navelo se da je potrebno usavršiti digitalne financije s ciljem da postanu jednako sigurne kao ostale. Kod izdavanja obveznica ili dionica postoji regulacija putem financijskog tržišta i ovlaštenih institucija, međutim u virtualnom svijetu toga nema. Odgovoreno je da bi se moglo omogućiti izdavanje raznih obveznica također i državnih u digitalnim financijama. Moraju se ispuniti određeni zahtjevi kao npr. izrada Bijele knjige u kriptoimovini te dostava Bijele knjige nadležnim tijelima.

 Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio jednoglasno predložiti Odboru za europske poslove Hrvatskoga sabora sljedeće

                    M I Š LJ E NJ E

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Paketu za digitalne financije (MiCA): Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o tržištima kriptoimovine i izmjeni Direktive (EU) 2019/1937  COM (2020) 593 i Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o pilot-režimu za tržišne infrastrukture temeljene na tehnologiji decentraliziranog vođenja evidencije transakcija COM (2020)  594


                                                                                        PREDSJEDNICA ODBORA
                                                                         Grozdana Perić, dipl. oec.