Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Mišljenja Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost o Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o izdavanju digitalnih putnih vjerodajnica na temelju osobnih iskaznica i tehničkim standardima za njih COM (2024) 671, D.E.U. br. 24/020 i Stajalištu Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uvođenju aplikacije za elektroničko podnošenje podataka o putovanjima ("EU-ova digitalna aplikacija za putovanja") i izmjeni uredbi (EU) 2016/399 i (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (EZ) br. 2252/2004 u pogledu korištenja digitalnih putnih vjerodajnica COM (2024) 670, D.E.U. br. 24/021

12.03.2025.

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 11. sjednici, održanoj 12. ožujka 2025., u objedinjenoj raspravi razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o izdavanju digitalnih putnih vjerodajnica na temelju osobnih iskaznica i tehničkim standardima za njih COM (2024) 671, D.E.U. br. 24/020 i Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uvođenju aplikacije za elektroničko podnošenje podataka o putovanjima ("EU-ova digitalna aplikacija za putovanja") i izmjeni uredbi (EU) 2016/399 i (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (EZ) br. 2252/2004 u pogledu korištenja digitalnih putnih vjerodajnica COM (2024)  670, D.E.U. br. 24/021, koje je Odbor za europske poslove na temelju članka 154. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora proslijedio Odboru za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost aktom od 7. veljače  2025.     

Navedena stajališta Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za unutarnju i vanjsku politiku Vlade Republike Hrvatske Zaključkom: KLASA:022-03/25-07/23, URBROJ: 50301-21/06-25-3, na sjednici održanoj 28. siječnja 2025.

Predmetne prijedloge uredbi Europska komisija je objavila 8. listopada 2024. te je u tijeku njihovo donošenje u Vijeću Europske unije (D.E.U. br. 24/020) i Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije (D.E.U. br. 24/021).                     

Temeljem članka 154., a u svezi sa člankom 69. Poslovnika Hrvatskoga sabora Odbor je predmetna stajališta raspravio kao matično radno tijelo.

Stajališta Republike Hrvatske obrazložila je predstavnica Vlade Republike Hrvatske iz Ministarstva unutarnjih poslova te istaknula da je digitalna putna vjerodajnica digitalni identitet pojedine osobe utemeljen na podacima koji se nalaze na čipu osobne iskaznice, a čije korištenje bi omogućilo brže i olakšano putovanje odnosno prelazak granice, a s druge strane veću sigurnost provođenjem prethodnih kontrola.

Vjerodajnica, da bi bila primjenjiva, obvezuje sve države članice da takvu mogućnost pruže svojim građanima odnosno da utvrde jedinstveni standard za digitalne putne vjerodajnice da bi se izbjegla fragmentacija, osigurala usklađenost s vrijednostima Unije i zajamčilo da svi građani Unije mogu imati koristi od vjerodajnica.

Nastavno je naglasila da su Hrvatska i Finska bile nositeljice pilot-projekta čiji rezultati su predstavljeni 22. studenoga 2024. Cilj je bio testiranjem prelaska vanjskih granica putem digitalnih putnih vjerodajnica vidjeti sve benefite i potencijalne benefite upotrebe vjerodajnica, ali i osvijetliti potencijalne nedostatke.

U odnosu na Stajalište RH državna tajnica je istaknula da Hrvatska podržava Prijedlog uredbe jer će se upotrebom vjerodajnica znatno olakšati sloboda kretanja, ali i osigurati neke druge povlastice, a jedna od dodatnih prednosti je i mogućnost pohranjivanja u europsku lisnicu za digitalni identitet. Hrvatska smatra da je potrebno osigurati i materijalnu (fizičku) mogućnost izdavanja takvih isprava, a ne isključivo izdavanje online putem, a posebno podržava element dobrovoljnosti koji će se primjenjivati za izdavanje vjerodajnica, odnosno mogućnost izbora građana želi li se koristiti samo osobnom iskaznicom/putovnicom ili vjerodajnicom.

Nadalje, Hrvatska smatra kako je potrebno razmotriti nužnost izmjena ili dopuna postojećih propisa Unije o putnim ispravama i graničnim kontrolama jer osobne iskaznice koje izdaju države članice moraju biti u skladu sa standardom kojim se osigurava da te osobne iskaznice mogu služiti kao temelj za kreiranje digitalnih vjerodajnica.

U odnosu na Prijedlog uredbe o „EU-ovoj digitalnoj aplikaciju za putovanja“ (D.E.U. br. 24/021) državna tajnica je istaknula da je ta inicijativa donesena u paketu s prethodno razmatranim rješenjem vezano za digitalne putne vjerodajnice te da će se istovremenim donošenjem obaju prijedloga osigurati usklađen razvoj putovnica i osobnih iskaznica te omogućiti građanima Unije da u EU-ovoj digitalnoj aplikaciji za putovanja izrade i podnesu digitalne putne vjerodajnice koje se temelje na obje putne isprave. Državna tajnica je naglasila da RH podržava Prijedlog Uredbe, ali uz potrebu da se u svakoj fazi ostvari zaštita osobnih podataka na najvišoj razini i potpuno onemogući zlouporaba istih. S obzirom na isto i dalje je ključno pitanje ravnoteža između sigurnosti osobnih i biometrijskih podataka s jedne strane, te omogućavanja njihovog pristupa, pohrane i obrade s druge strane. 

Bez rasprave, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, sukladno članku 154. Poslovnika Hrvatskoga sabora, jednoglasno, s 10 glasova „ZA“,  donio je

MIŠLJENJE

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Vijeća o izdavanju digitalnih putnih vjerodajnica na temelju osobnih iskaznica i tehničkim standardima za njih COM (2024) 671, D.E.U. br. 24/020.

MIŠLJENJE

Podržava se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uvođenju aplikacije za elektroničko podnošenje podataka o putovanjima ("EU-ova digitalna aplikacija za putovanja") i izmjeni uredbi (EU) 2016/399 i (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (EZ) br. 2252/2004 u pogledu korištenja digitalnih putnih vjerodajnica COM (2024)  670, D.E.U. br. 24/021.


PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić