Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb na 10. sjednici Odbora, održanoj 1. lipnja 2012. godine, raspravio je Prijedlog nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012. do 2017. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. svibnja 2012. godine.
Odbor je predloženu Nacionalnu strategiju raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 76.a Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja. Kako je istaknuo, Nacionalna strategija predstavlja strateški dokument na području droga i predstavlja okvir za djelovanje svih državnih institucija i organizacija civilnog društva na suzbijanju zlouporabe droga. Rezultat je unapređenja učinkovitosti cjelokupnog sustava suzbijanja problematike droga i evaluacije od strane Trimbos instituta iz Nizozemske, potpore TAIEX jedinice Europske komisije te EMCDDA-e (Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama). Uz prikaz stanja i trendove zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj u proteklim godinama, Strategija sadržava jasnu viziju i misiju te ciljeve, prioritete i mjere za provedbu sveukupne nacionalne politike borbe protiv droga.
Sustavna edukacija, dobar Nacionalni informacijski sustav i praćenje stanja problematike droga, zahtijeva stalan razvoj i suradnju svih čimbenika, složili su se članovi Odbora. Potrebno je stoga, provoditi kontinuiranu koordinaciju na svim razinama, posebice na razini lokalnih zajednica. U raspravi, istaknuta je važnost pravodobnog prepoznavanja problema i poduzimanja mjera, kako bi se zaštitile rizične skupine, pogotovo djeca i mladi te njihove obitelji. To ističe potrebu osnaživanja zdravstvenog odgoja i preventivnih programa, prvenstveno u odgojno-obrazovnom sustavu. Naglašena je uloga nevladinog sektora i važnost zadaće nositelja socijalno-zaštitnih mjera.
Unatoč dosadašnjim poduzetim mjerama na smanjenju potražnje i ponude droga, programa prevencije ovisnosti, ranog otkrivanja i intervencije i dalje je vidljiva pojava novih vrsta sve jeftinijih i dostupnijih vrsta droga na tržištu. To upućuje, po mišljenju članova Odbora, na potrebu ulaganja velikih napora i sustavnog multidisciplinarnog pristupa. Jedan od definiranih ključnih prioriteta je i unapređenje kvalitete tretmana ovisnika i njegove obitelji te stvaranje kvalitetnije mreže terapijskih zajednica u cijeloj zemlji, zajedno s udrugama i domovima za ovisnike, koja su dio cjelokupnog zdravstvenog i socijalnog sustava skrbi o ovisnicima o drogama, uz bolničko i izvanbolničko liječenje.
U dijelu hrvatskog kaznenog i prekršajnog zakonodavstva na području zlouporabe droga, u raspravi su se članovi Odbora složili da učinkovita kaznena politika treba imati značajan utjecaj na smanjenje ponude droga, ali također i utjecaj na prevenciju zlouporabe droga među mladima.
Kako je istaknuto tijekom rasprave, suzbijanje ove društveno neprihvatljive pojave moguće je jedino zajedničkim, koordiniranim djelovanjem svih subjekata na nacionalnoj, županijskoj i lokalnoj razini, uz osnaživanje međunarodne suradnje.
Nakon opširne rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 “za“ i 2 „suzdržana“) odlučili predložiti Hrvatskome saboru da donese
Nacionalnu strategiju suzbijanja zlouporabe droga u
Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012. do 2017. godine
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, dr.med., predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Biljana Borzan, dr. med.